Zhoršení dostupnosti vlastního bydlení dělá z nájemních bytů dlouhodobý trend

Zhoršení dostupnosti vlastního bydlení dělá z nájemních bytů dlouhodobý trend

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Logika je to neúprosná, ale jednoduchá – kdo si nemůže dovolit bydlení ve vlastním, hledá na trhu nájemní byty a dlouhodobě žije v podnájmu. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí se poměr nájemního bydlení vůči vlastnickému zvyšuje a nyní dosahuje na poměr 70 ku 30. Na západních trzích to není nic neobvyklého, naopak je běžné, že v nájemních bytech žijí rodiny s dětmi celý život. Tomuto trendu se nyní blížíme i my v zemi, kde má vlastník nemovitosti stále ještě speciální společenský status, po kterém prahne většina Čechů. Především těch, kteří prožili kus života za minulého režimu, kdy bylo soukromé vlastnictví zapovězeno.

Segment nájemního bydlení je pro investory zajímavý

Podle statistik České národní banky z konce roku 2020 musí Čech s průměrným příjmem vydělávat na průměrný byt téměř jedenáct let. O poznání horší je situace v hlavním městě, kde se tato doba natahuje na 14 let vzhledem k vyšším nákladům na život.

„Hlavní příčina je v klesajícím tempu růstu příjmu domácnosti během současné krize, zatímco ceny realit stoupají strmě dále – rostou mnohem rychleji než příjmy. Zvrácení tohoto trendu v nejbližší době neočekáváme, zvláště poté, co Česká národní banka loni v průběhu loňského roku snížila úročení úvěrů, které se posléze projevilo v nižším úročení hypotečních úvěrů. Výsledkem byla výrazné zvýšení poptávky po nemovitostech, což opět jen zesílilo tlak na růst cen. Přihlédneme-li k tomu, že nemovitosti častou slouží jako cenné aktivum v čase krize a ekonomické nejistoty, lze předpokládat, že zlepšení situace jen tak nenastane,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se už více než 25 let věnuje realitní činnosti v oblasti Prahy, Berounska a středních Čech.

Češi opouštějí sen o vlastním bydlení

Pokud jde čistě o preference, většina Čechů upřednostňuje bydlení ve vlastním před pronájmem. Za situace, kdy je zásadně omezená možnost nákupu vlastního bydlení, je ale spíše pravděpodobný trend rozvoje trhu s nájemním bydlením. „Už i developeři ve svých projektech počítají s tím, že část nově postavených bytů místo prodeje vyčlení pro nájemní bydlení. Z nájemních bytů se tak stává žhavé a velmi žádané zboží pro movité individuální investory, kteří tak zároveň chtějí ochránit své investiční prostředky před inflací,“ říká Kindl. I trh s krátkodobými pronájmy je stále ochromen a je závislý na cestovním ruchu, který se ještě zcela neobnovil. Díky tomu se na trhu zpřístupnily byty v atraktivních lokalitách, které byly dříve vyhrazeny pro dovolenkové pobyty zahraničních turistů.

Investice do nemovitostí mají především dlouhodobou návratnost, na které se mohou negativně podepsat hlavně dlouhodobé faktory. Na stranu druhou jde stále o nejrychleji rostoucí segment na finančním trhu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?