Zaujal vás vintage styl v interiéru? Přečtěte si jeho hlavní zásady

Zaujal vás vintage styl v interiéru? Přečtěte si jeho hlavní zásady

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nepřišli jste do dnešního dne na chuť moderním interiérům a srdce vás stále táhne ke starožitnostem a vybavení s duší? Pak je pro vás možná to pravé ořechové vintage styl. Ten ale není vždy jednoduché nakombinovat tak, aby výsledný dojem nepůsobil kýčovitě a rušivě. O hlavní zásady vintage stylu se podělila interiérová designérka Anke Glut.

Co vlastně znamená vintage?

Vintage v interiérovém designu můžeme volně přeložit jako starý ročník. „Je to jako když jste v bytě po babičce s nádhernými kusy nábytku, které ale nejsou poničené, vzájemně ladí, jsou udržované a mohou se i skvěle sladit s moderními materiály,“ vysvětluje Anke Glut. Pozor na záměnu stylu vintage a retro. Zatímco retro v dnešní době znamená vybavení staré 20-30 let, tedy z doby porevoluční nebo konce socialismu, vintage je spíše kvalitní vybavení prezentující dobu svého vzniku. Ta může být klidně až 90 let zpátky. Jednoduše řečeno, vintage styl bydlení si zakládá na kvalitě a mnohdy se v tomto stylu nezařizuje celý pokoj, ale je jím spíše jen inspirován. Často tak jde o kombinaci více stylů, ve kterém jsou vintage prvky a doplňky. Vintage si výborně rozumí s moderním, minimalistickým nebo industriálním stylem. „Vintage je o dobrém vkusu. V podstatě se zaměřuje na vybavení, které zraje jako víno a čím je starší, tím je lepší. Tento dekor dodává prostoru hloubku a charakter, doplňuje jej. Navíc je snadno dostupný. Starého vybavení je všude kolem nás spoustu, jde jen o to velmi dobře a pečlivě hledat,“ doplňuje Anke.

Kvalita na prvním místě

Jak je patrné z výše uvedeného, kvalita je u vintage stylu na prvním místě. Vybírejte prvky, které ověřil čas a které se vám nerozpadnou po prvním roce. Ke kvalitě velkou měrou přispívá i materiál. Nejoblíbenější vintage materiály jsou ty přírodní jako kůže, bronz, cín, mramor a masivní dřevo. Vůbec nevadí, pokud má nábytek nějaké znaky používání, ale všeho s mírou. „Materiál prostě stárne, to je neměnný fakt. Nevadí tedy, pokud jsou na nábytku nějaké nedokonalosti. Je ale potřeba rozlišovat mezi nedokonalostí a poničením,“ upozorňuje Anke Glut.

Barvy = žádná divočina

Co se barev týče, nemají zde prostor příliš divoké a agresivní barvy. Interiér by měl působit klidným dojmem, jedná se o klasiku a k té patří neutrální a zemité odstíny. Zase ale pozor na jednolitou výmalbu. Pokud zvolíte například šedou barvu na zeď do celého pokoje, rozbijte ji pastelovými doplňky. Lákají-li vás barvy, volte bronzovou, cihlovou nebo zelenkavou.

Vintage nábytek

Nábytku je ve vintage interiéru zpravidla více, než je běžné. Často je dřevěný a má oblé hrany, vychází z klasického venkovského stylu. V obýváku zabodujete se zdobenými komodami nebo čalouněným nábytkem. V ložnici se zase bude skvěle vyjímat postel se zdobeným čelem nebo toaletní stolek se šperkovnicí. Kuchyň pak vybavte klasickou dřevěnou sestavou s vyřezávanými dvířky. Ta často bývá bílá nebo modrá. Důležité je, aby měla správnou patinu. „Vintage nábytek nezapomeňte doplnit odpovídajícími dekorace. Svůj prostor zde mají starožitné vázy, nástěnné hodiny nebo staré rámečky a lampy. Co se centrálního osvětlení týče, skvěle se budou vyjímat měděné lustry. Barvu žárovky vždy volte žlutou,“ uzavírá Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?