Zájem o fotovoltaiku roste, pozor však na nekalé praktiky dodavatelů

Zájem o fotovoltaiku roste, pozor však na nekalé praktiky dodavatelů

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vlivem vysokých cen energií poptávka po fotovoltaice stále roste. Díky tomu však dostávají prostor i dodavatelé, jejichž praktiky vás mohou přijít draho. Na co byste se měli při výběre dodavatele fotovoltaické elektrárny zaměřit?

Na možné podvodné jednání již upozornilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu, které v uplynulých týdnech dokonce zveřejnilo desatero rad, na co si dát pozor při výběru dodavatele, jaké podmínky si vyjednat či jak postupovat, když dodavatelská firma nesplní podmínky smlouvy. V loňském roce se počet žádostí o připojení nových fotovoltaických elektráren zvýšil o 262 % a opatrnost je na místě i dle Jakuba Tobiáše, energetického experta ze společnosti LAMA home. „Všude, kde zažíváme podobný boom, jako nyní u fotovoltaických elektráren, se mohou objevit dodavatelé, kteří nejednají transparentně. Na místě je tak extrémní opatrnost a hlavně pečlivý výběr dodavatele,“ říká Jakub Tobiáš.

Výběr spolehlivého dodavatele

Klíčový je výběr spolehlivého dodavatele. Jednak z toho důvodu, abyste nepřišli o vynaložené peníze, a jednak proto, abyste mohli v klidu řešit případné reklamace. „Částka vynaložená na instalaci fotovoltaiky není malá, a i po čerpání dotace se náklady na fotovoltaiku pohybují ve statisících. Proto výběru dodavatele věnujte dostatek času. Ověřte si historii dodavatele a recenze ostatních zákazníků, to vám hodně napoví. Důležité je také to, v jakém rozsahu poskytuje firma servis. Kvalitní společnost zajistí i veškerou administrativu včetně podání žádosti o připojení k síti a pomůže vám i s žádostí o dotaci,“ vysvětluje Jakub Tobiáš.

Pečlivě prostudujte smlouvu

Smlouva o realizaci fotovoltaiky je zhotovena dodavatelem a předložena vám k podpisu. Nepodepisujte nic, co jste si předem nepřečetli a vezměte si dostatek času na to, abyste všemu porozuměli. Pokud máte o nějaké části smlouvy pochybnosti, kontaktujte svého dodavatele a nechte si danou pasáž vysvětlit. Pozornost věnujte hlavně termínům a smluvním pokutám.

Veškerou komunikaci veďte v písemné formě

Při jednání o smlouvě, termínech a realizaci veďte veškerou komunikaci v písemné formě. Ministerstvo průmyslu a obchodu doporučuje komunikaci přes datovou schránku nebo doporučenými dopisy. Uvádí ale, že i e-mail je stále lepší než telefonát. Komunikaci si ukládejte pro účely případného dokazování.

Pozor na platbu

Většina dodavatelů požaduje zálohu před samotnou realizací a zbytek platby po realizaci. Dejte si však pozor na to, aby se záloha neplatila měsíce před instalací, stejně tak by vás měly zalarmovat vysoké zálohy. „My po našich zákaznících požadujeme první platbu nejpozději 48 hodin před startem instalace. Je to známka oboustranné důvěry a toho, že jsme solidní firma. Pokud dodavatel vyžaduje platbu hned na začátku jednání, většinou je to signál, že něco není v pořádku,“ uzavírá Jakub Tobiáš za společnost LAMA home.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?