Oslabený imunitní systém není problém jen u dětí a seniorů, jak se mnozí domnívají. Naopak se s ním potýká drtivá většina dospělé populace a právě nyní, v době před vánočními svátky, vyplouvá na povrch, co všechno s sebou oslabená imunita vlastně přináší. Přelom listopadu a prosince je totiž období předvánočního shonu a stresu a období velkých teplotních výkyvů, což jsou jedny z faktorů, které na imunitní systém mají vliv. Pro posílení imunity ovšem existuje nespočet tipů. My pro vás máme ty nejdůležitější.
Omezení stresových situací
To, že dlouhodobý stres negativně ovlivňuje imunitní systém a napomáhá rozvinutí menších i závažnějších nemocí, není v dnešní době žádným tajemstvím. Přesto se někdy zdá až nemožné se stresovým situacím vyhnout. Ono to ale jde. Je ovšem třeba změnit trochu přístup k životu. Základem je totiž dostatek odpočinku, umět říkat ne a dělání jen toho, co nás činí šťastnými. Kdo z nás toto ale umí? Doporučujeme zapřemýšlet nad věcmi, které ve svém životě vědomě trpíme a udělat maximum proto, abychom se jich buď zbavili nebo na ně nahlíželi jinak. To nám pomůže některé stresové situace zcela eliminovat.
Otužování
O blahodárných účinkách otužování má alespoň mlhavý pojem kdekdo. Jak ale otužování vlastně funguje a proč má pozitivní vliv na lidskou obranyschopnost? Díky otužování totiž tělo lépe snáší teplotní výkyvy, a my tak bez problému zvládáme přechody ze zimy do tepla. Některé studie zároveň ukázaly, že lidé, kteří se pravidelně otužují, mají vyšší obsah bílých krvinek, které pomáhají v boji proti bakteriím. Otužování má ale příznivý vliv na celý organismus, je dobrou prevencí a pomáhá při alergiích, vředových nemocích, některých nervových onemocněních a při bolestech zad. Otužovat se lze vodou či vzduchem a vždy je nutné brát ohledy na věk a fyzickou zdatnost. Nejpříjemnějším způsobem otužováním je poté pravděpodobně saunování, které by mělo být prováděno alespoň jednou týdně, a to zejména v době vyššího výskytu nemocí.
Systémová enzymoterapie
Užitečnými pomocníky v boji s oslabenou imunitou jsou také léky systémové enzymoterapie. Některé enzymy v našem těle totiž modulují a řídí správné fungování imunity, dokáží ji nastartovat a zvýšit její obranyschopnost a ve správný okamžik zase dovedou její aktivitu utlumit. Jestliže je ale naše imunita oslabena, lze činnost enzymů podpořit tím, že obdobné enzymy dodáme zvenčí. K tomu slouží nejznámější enzymový lék Wobenzym, který je na trhu už více jak 40 let. Kromě pozitivních účinků na poruchy imunity totiž pomáhá i při léčbě nejrůznějších zánětů a otoků. Účinnost Wobenzymu je taktéž prokázána v řadě studií, jak v České republice, tak v zahraničí. Lék Wobenzym lze koupit v lékárnách a je k dostání v baleních 40, 200 nebo 800 tablet.