Toužíte po zdravém a zářivém úsměvu? Povíme vám, jak na to

Toužíte po zdravém a zářivém úsměvu? Povíme vám, jak na to

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zdravý úsměv je naší vizitkou. Nejenže vypovídá o tom, jak o sebe pečujeme, ale také zvyšuje naše sebevědomí. A jak dosáhnout úsměvu, kterým můžete opravdu zazářit? Řešení je jednoduché. Dodržujte pravidelnou péči o zuby a dásně v kombinaci se zdravými životními návyky.

Nezapomínejte na pravidelné návštěvy zubaře

Zubaře navštěvujte alespoň jednou ročně, a to i v případě, že vás aktuálně žádný problém se zuby nebo s dásněmi netrápí. Většina onemocnění dutiny ústní totiž v ranném stádiu nezpůsobuje žádné potíže, a nelze je rozpoznat. Případný problém je však potřeba podchytit včas, urychlíte tím následnou léčbu. Stomatologické preventivní prohlídky jsou hrazené pojišťovnou, a to dokonce dvakrát ročně. Některé pojišťovny také přispívají na dentální hygienu, na kterou byste ideálně měli chodit dvakrát ročně.

Pravidelná ústní hygiena je základ

Pravidelné čištění zubů je klíčové v rámci prevence proti vzniku zubního kazu, který je nejčastějším onemocněním dutiny ústní. Možná však budete překvapeni, kolik péče a času je ústní hygieně potřeba věnovat. Zuby si čistěte zubním kartáčkem dvakrát denně, ráno a večer těsně před spaním. Soustřeďte se na to, abyste vyčistili zuby ze všech stran a neopomínejte ani obtížně dostupná místa. Ty můžete dočistit jednosvazkovým kartáčkem. A jak poznáte, že jsou zuby čisté? Přejeďte jazykem po jejich povrchu, který by měl být hladký a bez známek zubního plaku.

Po vyčištění zubů kartáčkem použijte mezizubní kartáček nebo dentální nit pro vyčištění mezizubních prostor, na které se často zapomíná. Zubní plak se však usazuje i zde, a pokud není odstraňován, poskytuje ideální prostředí pro bakterie narušující zubní sklovinu. Zuby jsou poté méně chráněné a náchylnější ke vzniku zubního kazu. Každodenní ústní hygienu vždy zakončete vypláchnutím úst ústní vodou LISTERINE®, která ústa spolehlivě dočistí, osvěží váš dech a odplaví zbytky zubního plaku.

Pozor na návyky, které způsobují žloutnutí zubů

Žloutnutí zubů způsobuje několik faktorů. Některé ovlivnit nelze. Například geny nebo stárnutí zubů, kdy sklovina vlivem opotřebení slábne a bledne a začíná prosvítat přirozeně nažloutlý dentin. Oproti tomu jiné faktory způsobující vnější zabarvení zubů ovlivnit můžete. Žloutnutí zubů způsobuje například kouření, nadměrná konzumace kávy, červeného vína a některých potravin. Vnější zabarvení zubů může mít na svědomí i zubní kámen, což je v podstatě kalcifikovaný zubní plak. Zuby tedy pravidelně čistěte a pokuste se eliminovat návyky, které způsobují zabarvení zubů. Pokud nechodíte na dentální hygienu, můžete si zuby v doporučených intervalech vybělit doma pomocí domácích sad na bělení zubů. Prokazatelně bělejších zubů za pouhý 1 týden také dosáhnete díky ústní vodě LISTERINE® ADVANCE WHITE MILD TASTE, která odstraňuje skvrny na zubech a předchází vzniku nových.

Zdravá strava je zásadní

Není žádným tajemstvím, že to, co jíme, ovlivňuje zdraví zubů. Pokuste se snížit konzumaci sladkých potravin, které jsou pro zuby škodlivé. A pozor si dejte i při konzumaci kyselých potravin a nápojů, které narušují zubní sklovinu. Pokud během dne sníte nebo vypijete něco kyselého, vyčkejte s vyčištěním zubů alespoň 30 minut. Jinak byste si zubním kartáčkem mohli sklovinu ještě více narušit. Pomůže však, když si po jídle vypláchnete ústa ústní vodu nebo alespoň čistou vodou. Naopak za vhodné potraviny, které přispívají ke zdraví zubů a dásní, se považují mléčné výrobky, čerstvá zelenina či ryby.

Mít zdravý úsměv není žádná věda, ale vyžaduje to konzistentní péči a pozornost. Zapojte naše tipy do svého každodenního života a brzy uvidíte první výsledky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?