Nejkouzelnější svátky v roce jsou tradičně plné nástrah. Štědrovečerní tabule se slanými i sladkými laskominami nepatří ke vzorům zdravé a vyvážené stravy, o marných pokusech zbavit se po Novém roce nadbytečných kil ani nemluvě. Nemusíte se hned vzdávat všech svátečních dobrot, stačí jen uvážlivost a pár jednoduchých zásad.
Stoly prohýbající se pod tácy s cukrovím, mísy s bramborovým salátem, na talíři smažený kapr nebo řízek a k tomu talíře obložené chlebíčky a jednohubkami. Všeho do sytosti a co hrdlo ráčí. Vánoční svátky jsou mimo jiné časem, kdy je všeho dobrého jídla a pití hojnost a my nevíme, co dřív ochutnávat. Přičteme-li k tomu nedostatek pohybu, máme zaděláno na novoroční kila navíc. A k tomu jako bonus nepříjemné výčitky svědomí. Vyvarujte se nevěřícného zírání na váhu a přijměte pár preventivních opatření. Tělo tak zůstane ušetřeno přísného povánočního dietního režimu a vy si zachováte stabilní formu.
Nepřejídat se – zlaté pravidlo
I když tato zásada není překvapivá, není na škodu ji zopakovat. Lví podíl na tom, jestli přes zimu ztloustneme, má právě střídmost. I když je to těžké, vyplatí se udržet chutě na uzdě. Na talíř si servírujte menší porce a jezte pomalu, aby žaludek stihl do mozku poslat zprávu o nasycení. Než si dopřejete další chod, chvíli počkejte. Smažený kapr, bramborový salát a vánočka jsou klasika, nemusíte se jimi bezhlavě ládovat. Jak je dobře známo, potěšení beztak máme z prvních pár soust, poté konzumujeme víceméně automaticky. Čím více pochutin do sebe nasoukáme, tím rychleji se dostaneme do bodu, když už přestaneme rozlišovat jednotlivé chutě a všechno bude chutnat víceméně stejně.
Připravte tělo předvánočním detoxem
Pokud nechcete skončit se žlučníkovým záchvatem na pohotovosti, buďte připraveni, ještě než vypuknou jídelní orgie. Zhruba dva týdny před Vánoci si udělejte předvánoční detox. Je potřeba nastartovat metabolismus, aby šlapal jako hodinky a dobře spaloval. Kromě toho se musíme zaměřit i na orgány, které mají tu práci se zpracováním potravy a přejídání zvládají velmi těžce. Dopřejte si zdravou a lehkou stravu plnou výživově hodnotných látek. Výživným koktejlem pro tělo je nejužitečnější rostlina na naší planetě, moringa olejodárná. Je to keřovitý strom, který roste především v Himalájích. Nehostinné podmínky donutily tento strom zadržovat v sobě co nejvíce živin, aby v náročném prostředí mohl vůbec přežít. Díky tomu v zelených listech stromu moringa nalézáme mimořádné nutriční hodnoty.
Obsahuje 17x více vápníku než mléko, 15x více draslíku než banán, 7x více vitaminu C než pomeranč, 10x vitaminu A než mrkev, 25x více železa než špenát, 9x více proteinu než jogurt a 4x více vlákniny než ovesné vločky. Kvalitní moringu vypěstovanou v podmínkách ekologického zemědělství pořídíte na MoringaMix. Tam také najdete celou kuchařku s recepty studené i teplé kuchyně s využitím moringy. „Každý den si můžete připravit jednoduchý, a přitom chutný moringový nápoj. Vezměte půl lžičky prášku moringa, přidejte lžičku medu a vymačkejte trochu citronu. Vše smíchejte dohromady, poté přidejte vodu a můžete pít,“ radí výživová poradkyně Štěpánka Čápová, autorka Morikuchařky.
Mlsejte zdravé dobroty
Až na vás udeří mlsná, pokuste se ji uspokojit různými druhy ovoce, třeba i tím exotickým. V rozumné míře jsou povoleny i oříšky. Odborníci doporučují myslet na dostatečné zastoupení zeleniny, vhodné jsou i různé druhy ryb. Pozor si dejte na alkohol a různé slavnostní přípitky. Přes svátky jich bývá požehnaně. Alkohol podporuje chuť k jídlu a představuje kalorickou bombu.