Správné nastavení záloh je v rámci úspor za energie klíčové, zkontrolujte si svá vyúčtování

Správné nastavení záloh je v rámci úspor za energie klíčové, zkontrolujte si svá vyúčtování

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Způsobů, jak snížit roční náklady za energie, je několik a jejich kombinací lze dosáhnout výrazného snížení pravidelných výdajů za plyn a elektřinu. Nejefektivnější způsob je ovšem správné nastavení měsíčních záloh.

Tomu předchází výběr dodavatele energií, který je ochoten vyjít zákazníkovi vstříc a připravit mu tarif na míru podle jeho potřeb. Nenabízí-li současný dodavatel toto poradenství či se k úpravě záloh staví odmítavě, doporučujeme návštěvu webových stránek energetické společnosti nabízející levnější elektřinu a plyn, kde si lze pomocí kalkulačky jednoduše spočítat možnou úsporu. Možné je také navštívit jedno ze zákaznických center společnosti Centropol, dominantního dodavatele energií v České republice. „Návštěvníci našich poboček dostanou informace o všech možnostech úspor od doporučení na úsporné spotřebiče až po návrhy ekologických řešení výroby energie ze solárních panelů. Na základě jejich požadavků a starých vyúčtování jsme zároveň schopni přijít s řešením, které vyhovuje oběma,“ vysvětluje Aleš Kaděra, regionální ředitel pro oblast severních Čech.

Na co si dát pozor

Přestože je energetický trh v České republice velmi otevřený a zároveň s tím i konkurenční, a zákazníci tak mohou z této situace těžit a využívat nemalých slev, nápadně nízká cena by měla případného zájemce varovat. Ceny plynu a elektřiny sice lze regulovat, běžně se ale stává, že takto nízké ceny nabízejí drobní podnikatelé s pár tisíci odběrateli. Ti ale kromě komodity samotné nemohou nabídnout zhola nic a často krachují.  Mizerný zákaznický přístup asi netřeba zmiňovat. Vhodnou volbou zcela očividně není ani dodavatel nabízející plyn a elektřinu dráže než ostatní konkurence. Online však lze poměrně rychle porovnat ceny energií mezi českými dodavatelskými společnostmi a podle toho se rozhodnout. Cena ovšem nesmí být jediným ukazatelem, zajímat by nás mělo i postavení firmy na trhu či počet odběrných míst, tzn. kolik zákazníků společnost energiemi zásobuje. „V současnosti se pohybujeme někde mezi 320 a 330 tisíci zákazníky, což z nás dělá jednoho z největších dodavatelů energií v České republice. Primárně soustředíme své služby na domácnosti, přesto se nám daří i v korporátním segmentu, čemuž jsme upravili i tarify, které si zákazníci mohou vybrat,“ říká Tomáš Hlaváček, obchodní ředitel Centropolu.

Jak výši záloh nastavit

Zálohy by měly být nastavené tak, aby zákazník neplatil zbytečně moc a zároveň tak, aby na konci roku nevznikly nedoplatky. K vytvoření nabídky u nového dodavatele je zapotřebí starých vyúčtování, podle kterých je možné zjistit klientovu průměrnou spotřebu. V návaznosti na to si klient vybere, zda bude platit buď fixní cenu za energie nebo bude platit tolik, kolik zrovna plyn a elektřina stojí na burze. V prvním případě je na místě tarif Partner, který se sjednává na dobu 27 měsíců a cena energií je po celou dobu závazku stejná. V případě druhém se jedná o tarif Kamarád, který je možné sjednat na dobu 39, 59 nebo 109 měsíců, přičemž nejdelší závazek přináší výhodné slevy. Pro přehled je na webu Centropolu také připraven graf ukazující vývoj cen energií za poslední roky, zákazník tedy nejde do neznáma. „Chápeme, že ne každý se orientuje v cenách a dalších aspektech energetiky. I z toho důvodu se snažíme všemi možnými způsoby nabízet komplexní zákaznický servis. Kontaktovat nás je možné online, telefonicky či osobně na našich pobočkách, které plánujeme do konce roku otevřít v každém kraji České republiky. Zatím máme zákaznická centra v Olomouci, v Pardubicích, v Českých Budějovicích, v Teplicích a v Ústí nad Labem,“ uzavírá Tomáš Hlaváček.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?