Přestože jsou letní měsíce stále v plném proudu, přibývá i více deštivých dnů značících příchod podzimního období. Se změnami počasí bezprostředně souvisí také změna v péči o pleť nevyjímaje péči o vlasy a vlasovou pokožku. Jak nejlépe eliminovat šok způsobený teplotními změnami a zajistit plynulý přechod mezi obdobími tak, aby vlasy zůstaly nadále zdravé a krásné?
S výběrem vhodné vlasové kosmetiky příliš neotálejte
Léto samotné představuje pro vlasy značnou zátěž v podobě nadměrného slunečního záření
a v kombinaci se slanou vodou tak mnohdy dochází k rozsáhlému poškození struktury vlasu. Podzim je proto ideální období pro hloubkovou regeneraci, která vlasům dodá potřebné živiny a připraví je na nadcházející zimní sezónu. „Aby vlasy při přechodu z teplého počasí nijak nestrádaly, je důležité obohatit stávající vlasovou péči o produkty s dostatkem vitaminů a antioxidantů. Tím zajistíte vlasům přísun nové energie, kterou potřebují pro boj s negativními vlivy nadcházejícího zimního období,“ radí expertka na vlasovou péči Renáta Gacková z distributorské společnosti kadeřnických potřeb Puls Praha. A pokud jste již v létě dali přednost péči na olejové bázi, rozhodně z ní nyní neslevujte. Oleje, ať už olivový, kokosový, arganový či například mandlový, vlasy vyživí a mnohdy uchrání zničené konce před nepopulárním zkrácením. Vždy je však lepší využívat přípravky s příměsí oleje nežli olej samotný, neboť ten může vlasy naopak přesušit v důsledku narušení rovnováhy mazových žláz. Pokud ovšem trváte na aplikaci čistého oleje, nanášejte ho pouze do vlhkých délek nejlépe v podobě vlasového zábalu a pokožce hlavy se snažte zcela vyhnout. „Výbornou volbou jsou také masky a kondicionéry s keratinem z produktové řady Keratin Technology vlasové kosmetiky Nouvelle, které napomáhají k obnově namáhaných vlasů a zároveň pokožku hlavy zklidňují,“ radí Gacková.
Nebojte se obrátit na odborníka
Mnohdy však ani oleje na záchranu suchých a polámaných konečků nestačí a je nutné jejich zastřižení. Pokud si tedy již s roztřepenými konečky nevíte rady, návštěvu kadeřnického salonu neodkládejte. „Pro udržení požadované kvality vlasů je vhodné zastřihovat konečky každé tři až čtyři měsíce. Po horkém létě však doporučuji vlasům co nejvíce ulevit, pokud tedy uvažujete nad změnou image, je právě toto přechodové období vhodnou volbou,“ dodává Gacková. Se změnou vizáže bezesporu souvisí také případná změna barevného odstínu, kterou lze se správně zvolenými produkty taktéž napomoci k vyšší regeneraci vlasového vlákna. Děje se tomu však pouze za předpokladu, že se vyhnete barvám s příměsí peroxidu. Na trhu však již v dnešní době existuje široká škála barev s přírodními oleji a minerálními látkami, nebojte se proto poradit se svým kadeřníkem a vybrat pro vás a vaše vlasy tu nejšetrnější péči. A co se odstínu týče, podzim již dávno nepatří pouze rezavé a kaštanově hnědé! Zbavte se tedy zajetých klišé a inspirujte se světovými trendy, kterými jsou pro nadcházející sezonu blond v teplých odstínech, kouřová hnědá i ledově platinová.
Vyživujte zevnitř
A pokud se rozhodnete svým vlasům dopřát ještě více prvotřídní péče, zaměřte se kromě pečující vlasové kosmetiky také na svou stravu. Nejlépe uděláte, pokud do svého jídelníčku zařadíte dostatečné množství sezónního ovoce a zeleniny, kvalitní bílkoviny obohacené o luštěniny a zejména pak oříšky a semínka, které jsou zdrojem zdravých tuků napomáhajících vstřebání důležitých vitaminů. Vitaminy samotné můžete doplňovat také formou potravinových doplňků, kde je však nutné dbát na jejich kvalitní složení, aby při jejich vstřebávání nedocházelo ke zbytečnému zatížení jiných tělesných orgánů.