Pololetní vysvědčení jsou rozdaná, nezapomeňte ocenit školní úspěchy svých dětí

Pololetní vysvědčení jsou rozdaná, nezapomeňte ocenit školní úspěchy svých dětí

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ve čtvrtek se ve školách rozdávala pololetní vysvědčení, která byla následovaná zaslouženým dnem volna. Rodičům nastává doba, kdy řeší otázku, zda své děti za studijní úspěchy odměnit, případně jak je motivovat k lepším výsledkům. Přehled o tom, jak si vaše ratolest vedla v jednotlivých předmětech, není jen bezvýznamný cár papíru. Přináší totiž plody studijního úsilí za první pololetí. Ať už jsou sladké, či trochu trpčí, neměli byste je přecházet bez povšimnutí.

Jako dospělí jsme už nějaký ten pátek ze školních lavic venku a na povinnou docházku vzpomínáme s nostalgií. Proto si často neuvědomujeme, jak důležitý okamžik představuje pro žáky den, kdy se chodí pro vysvědčení. Děti se snaží nejen kvůli sobě, ale také kvůli rodičům prospívat, dělají domácí úkoly, učí se na písemky a pracují na školních projektech. Na konci ledna si pak dojdou pro výsledky své práce. A věřte, že i když se na něm nevyjímají jen samé biče, zaslouží si toto lejstro vaši pozornost. Pomineme teď fakt, že jako rodiče byste se měli o prospěch dítěte zajímat průběžně – už jen proto, abyste nebyli nepříjemně zaskočení. K tomu patří přehled o tom, na jaké testy se učí, pomoc s vypracováním úkolů, je-li to třeba, a samozřejmě také zájem o známky.

Odměna a zároveň motivace pro další školní rok

Pochopitelně můžete dosažené úspěchy ocenit hmotným dárkem přiměřené hodnoty. Vhodná je například kniha, sportovní výbava atd. Možností máte však více, dokonce i nápaditějších než jen odbýt dítě koupením nějaké věci. Správné hračky stimulují k tvůrčí činnosti, prohlubují schopnost kreativního myšlení i tvoření, rozvíjejí představivost, přirozenou zvídavost a napomáhají lepší koncentraci. Učí je klást otázky, myslet a přicházet na řešení. Posilování těchto dovedností pomáhá dětem orientovat se v okolním světě a poznávat sebe sama.

Vhodné jsou především ty, které mají kromě zábavy také smysl a užitek. Jde o společenské, naučné či deskové hry, kreativní sady na vyrábění, modelovací hmoty, stavebnice, zkrátka všechny hračky, jež nepředstavují pouze pasivní zábavu na ukrácení dlouhé chvíle, ale vyžadují zapojení intelektuální a tvořivé kapacity dítěte,“ radí Marcel Pech, marketingový ředitel prodejce hraček na českém i slovenském trhu Pexi.

„Malého školáka potěšíte například společenskou hrou Přečtu ti, mami. Je to skvělá zábava, která navíc pomáhá s rozvojem čtení. Dítě se během hry snaží z dílků ležících na stole co nejrychleji složit obrázky a zároveň číst písmena a slova, která právě skládá. Dílky jsou opatřeny krásně zpracovanými obrázky, ty jsou pak rozděleny na tři skupiny podle obtížnosti slov. Jako nápovědu mohou děti využívat seznam slov, který je umístěn na konci návodu ke hře,“ říká Pech. Hra je určena pro děti od šesti let a můžou se zapojit dva až čtyři hráči.

Pojměte konec prvního pololetí slavnostně a vyrazte i se zbytkem rodiny na sváteční oběd, případně večeři. Pokud si společně strávený čas nad něčím vynikajícím navíc naplánujete na víkend, můžete ho spojit s rodinným výletem nebo zajímavou akcí. Užijete si tak vzájemné přítomnosti a zase utužíte rodinné vztahy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?