Sluneční paprsky dokážou společně se slanou vodou či chlorem udělat z jinak krásných a zdravých vlasů nepoddajnou změť vysušených pramenů. Nejlepší obranou je vždy prevence. Pokud už však léto na vaší hřívě zanechalo nesmazatelnou stopu, je na takové rady pozdě. Obrníte-li se trpělivostí, se správnou péčí na míru je možné vlasům navrátit jejich původní pružnost i lesk a užít si podzimní plískanice s hřívou kypící zdravím.
Návštěva kadeřníka po létě je nutná
První bod regeneračního programu je jasný: návštěva kadeřníka! Ten vás zbaví roztřepených konečků a dostane vlasy z nejhoršího. Nebraňte se většímu zkrácení, než je obvyklých pár centimetrů na zastřižení konečků. Po létě je to opravdu nutnost. Tato oběť vám bude vynahrazena oživenými, posílenými vlasy, které se vzpamatují rychleji a začnou se pomaličku vracet do původní kondice. Návštěvu kadeřníka zbytečně neodkládejte a vyrazte k němu co nejdříve po návratu z dovolené. Hříva musí být připravená na podzimní plískanice a výkyvy počasí, které jí také dají zabrat.
Výživa a intenzivní reparace
Důležitý krok číslo dva je vybrat intenzivně regenerační, ale zároveň šetrně pečující kosmetiku, která už tak znavené kadeře nezatíží, pouze jim dodá potřebné stavební látky a vitaminy. „Po slunečném létě, ať už jste si ho užívali u moře, nebo jste dovolenou trávili v Čechách, je nejlepší kombinací vyživující péče a zastřižení konečků. Nechte si od kadeřníka poradit a nechte ho posoudit stupeň poškození. Podle toho vám doporučí větší či menší zkrácení,“ radí Renáta Gacká, vlasová expertka kadeřnické kosmetiky Nouvelle. „Kromě základní péče v podobě šamponu vsaďte i na speciální výživné masky, kondicionéry a séra, které vám pomohou do vašich vlasů napumpovat život. Doporučuji sadu ucelené intenzivně regenerační péče Double Effect. Je určená na velmi poškozené, porézní a suché vlasy a obsahuje výživné proteiny, výtažky z chmele otáčivého a také keratin, který pomáhá zacelovat narušenou strukturu vlasu a má vyhlazovací účinek,“ doplňuje Gacká.
Dopřejte jim oddech
Po létě bychom měli být k vlasům maximálně šetrní a nezatěžovat je více, než je nutné. Pokud vám sluníčko vyšisovalo barvu a rádi byste jí vrátili původní sytost, s permanentní barvou raději chvíli počkejte a sáhněte raději po tónovacích přípravcích. Ty vlasům propůjčí intenzivní barvu a lesk, aniž by je zatěžovaly. Na čas si také dejte pauzu od elektrických vlasových pomocníků, jako je fén, žehlička a kulma. Celý proces regenerace tím urychlíte. Vyvarujte se také razantního pročesávání mokrých vlasů. Místo toho je jen zlehka vysušte jemnými přítlaky ručníku a nechte volně proschnout.
Vlasy odrážejí celkový stav organismu
To, v jaké kondici máte vlasy a vlasovou pokožku, není jen o tom, jak o ně pečujete zvnějšku. Na kvalitě vlasů se viditelně podepíše kdejaká chyba v jídelníčku, hektické životní tempo, nedostatek spánku a hormonální nerovnováha. Správnou výživu dodá vašim vlasům například brokolice, špenát, mrkev, slunečnicová semínka nebo rybí tuk. Křehké a lámavé vlasy zase posílí zvýšený přísun vitaminu H, který se nachází například v játrech, celozrnných obilovinách a rýži.