Dokážete se vypořádat s nečekanými výdaji nebo máte napjatý rozpočet? Průzkumy ukazují, že až polovina Čechů si měsíčně spoří méně než 5 % ze svého čistého příjmu. To však každý rok pokryje například maximálně dovolenou, na kterou obyvatelé České republiky odkládají finance nejčastěji. Co ovšem ostatní náklady, které se mohou připlést do cesty?
Přestože má drtivá většina obyvatel založené stavební spoření nebo penzijní připojištění, se založením běžného spořicího účtu, ke kterému by v případě nouze měli ihned přístup, Češi stále otálejí. Ukazuje se, že daleko raději odkládají stranou hotovost nebo čím dál tím častěji volí nákupy na splátky, a to i v případě malých položek, jako je chladnička nebo pohovka. Když ovšem nastane situace, kterou nelze takto vyřešit, dostává se do problému překvapivě velké množství jedinců.
Finanční rezerva
Odborníci přitom tvrdí, že alespoň trojnásobek měsíčního příjmu by měl mít k dispozici každý, kdo má minimálně dva roky trvalý pracovní poměr. Jedná se o tzv. krátkodobou finanční rezervu a má sloužit k pokrytí nenadálých nákladů, jako je zakoupení nového spotřebiče nebo úhrada zdravotního zákroku. Disponovat bychom ovšem měli i rezervou dlouhodobou, která může přijít vhod ve chvílích, kdy přijdeme o hlavní část příjmu, apod. Dlouhodobá finanční rezerva má být údajně minimálně šestinásobek měsíčního příjmu. Přitom však překvapivě vysoké procento z nás jde každý měsíc od výplaty k výplatě, někdy je dokonce poslední týden před výplatou natolik kritický, že celou situaci řešíme půjčkou.
Abychom se k vytvoření finanční rezervy alespoň přiblížili a připravili se tak na možné náklady, je třeba udělat revizi pravidelných příjmů a výdajů. Možná někde nalezneme skulinu, která si žádá mnohem více peněz, než by bylo potřeba, nebo přijdeme na to, že na své poměry utrácíme více, než jsme schopni vydělat. Teoreticky bychom měli být schopni dát měsíčně stranou alespoň 10 % ze svého čistého příjmu. To však v praxi funguje pouze v případě, pokud si vyděláme adekvátní sumu k našim nákladům. Zvolit však lze i částku menší, tvoření finanční rezervy sice zabere více času, ale stále je to lepší než nic.
Jak řešit nenadálé situace
Pokud se nám však do cesty připlete nenadálá situace, která si žádá finanční zásah, na který jednoduše nemáme prostředky, lze ji řešit i půjčkou. Doporučujeme však být nanejvýš obezřetní a nenaletět nesolidním poskytovatelům, kteří často nemají daleko k lichvě. Je také třeba počítat s tím, že pro splacení půjčky bude nutné upravit měsíční bilanci a dát stranou větší částku než obvykle. Proto je vhodnější raději celou věc promyslet a zvolit produkt ušitý nám na míru, než se později dostat do problémů. Pokud se například jedná o částku do deseti tisíc korun a víme, že tuto částku budeme schopni následující měsíc celou vrátit, zvolit můžeme půjčku Ferratum Micro. Pokud se navíc bude jednat o částku do devíti tisíc korun, které do třiceti dnů stihneme vrátit, celý úvěr je zdarma. Víme-li ale, že taková částka nám v jedné splátce bude činit potíže, lepší variantou je flexibilní úvěr Ferratum Credit, kde si můžeme určit výši i dobu splacení úvěru.
Online půjčky jsou však řešením urgentních záležitostí a není vhodné na ně za jakýchkoli okolností spoléhat. Nepříjemných situací se nám za život může přihodit kvanta a měli bychom být připraveni se o sebe dokázat sami postarat.