Platíte moc vysoké povinné ručení? Přečtete si, jaké faktory nejvíce ovlivňují jeho cenu

Platíte moc vysoké povinné ručení? Přečtete si, jaké faktory nejvíce ovlivňují jeho cenu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Povinné ručení musí být ze zákona sjednané na každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Řidiči si jej sjednávají sami a v současnosti najdeme povinné ručení v nabídce většiny pojišťoven na českém trhu. Cena za něj se však může výrazně lišit, a to nejen kvůli odlišným nabídkám. Ovlivňuje jí totiž hned několik faktorů. Které to jsou?

Bydliště a věk

Věk a bydliště řidiče ovlivňují ceny u většiny českých pojišťoven, ne všechny z nich však používají stejné tabulky. „Obecně lze říct, že nejdražší povinné ručení zaplatí mladí řidiči žijící v Praze. Statistiky nehodovosti i čísla pojišťoven totiž jasně ukazují, že věk hraje velkou roli jak v počtu nehod, tak v jejich závažnosti. A přestože se věk řidiče bere v potaz skoro u každé pojišťovny, jejich přístup je odlišný. Někde jsou řidiči děleny na několik skupin, někde například jen na dvě. Někdo má stanovenou rizikovou hranici 26 let, někdo 30 let. Stejně odlišně se přistupuje i k místu bydliště. Některé pojišťovny mají ve stejné kategorii Prahu a ostatní velká česká města, některé zase rozlišují Prahu a „ten zbytek“. Praha je ale samozřejmě co do četnosti nehod konstantně na prvních příčkách v celé České republice, a to zejména kvůli vysoké koncentraci provozu,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, odborník z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Objem motoru

Do ceny povinného ručení se promítá i objem motoru pojišťovaného vozidla a dá se předpokládat, že s vyšší kubaturou stoupá i cena pojištění. Podle Rothbartha ovšem nemusí být cenový rozdíl až tak velký. „Lidé mají zarytou představu, že za vozidlo s výkonným motorem zaplatí výrazně vyšší povinné ručení. Ne vždy tomu ale tak je. Pokud je totiž pojistníkem starší osoba s naježděnými bonusy, bude výsledná částka jen o něco málo vyšší, než by tomu tak bylo u vozidla se slabším motorem. Objem motoru ovlivňuje výslednou cenu, to ano, ale ne o tolik moc, jak si většinou myslíme.“

Naježděné bonusy

Daleko větší roli v ceně povinného ručení hrají naježděné bonusy. Ty vyjadřují to, jak dobře řídíte a vypočítávají se podlé délky předchozího pojištění a počtu vámi způsobených nehod. Tyto údaje jsou evidovány u České kanceláře pojistitelů od roku 2000, a to na rodné číslo nebo IČO. „Čím déle někdo jezdí bez nehod, tím vyšší bonusy má a tím levnější povinné ručení zaplatí. Své bonusy lze zjistit u své pojišťovny vyžádáním si potvrzení o tzv. bezeškodném průběhu pojištění. Toto potvrzení je pojišťovna zároveň povinna vystavit v případě, že ukončujete smlouvu o povinném ručení. Výši bonusů jsme však schopni pro klienta zjistit i my, není-li si při sjednávání pojištění přes naši službu zrovna jist,“ říká Rothbarth.

Limity pojistného plnění

V neposlední řadě ovlivňují cenu povinného ručení i limity pojistného plnění. Minimální výše pro povinné ručení je 35 milionů korun, pojistník si však může vybrat takovou pojišťovnu, která nabízí limity vyšší. „Chce-li být pojistník dobře kryt v případě škody, může si vybrat vyšší limity. Nabízí je řada pojišťoven, a to ve výši 50, 70 nebo i 100 milionů korun. Stačí si na našem webu nechat porovnat jednotlivé nabídky a vybrat tu, která mu nejvíce vyhovuje,“ uzavírá Aleš Rothbarth za společnost Klik.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?