Bydlíte v bytě v samotném centru města, kterému přezdíváte betonová džungle, a máte v takovém prostředí všechno, jen ne klid a kontakt s přírodou? Vneste do vašeho interiéru rustikální prvky a dodejte mu pomocí nábytku ze starých trámů romantiku starých časů, něhu a hřejivost. Podle designérů prvky hrubého dřeva do moderních příbytků patří a nebývale si s ním rozumějí. Jak si do vašeho domova vnést kus venkova tak, abyste mohli začít dýchat čistě a volně?
Bydlení ve venkovském či farmářském stylu se vyznačuje útulností, hřejivostí a přírodní atmosférou. Takové bydlení umí nejen zlepšit náladu, ale funguje jako učiněné antidepresivum pro lidi, kteří většinu svého života tráví v ruchu velkoměsta. Neznamená to nutně, že byste měli nechat rodné město za zády a přestěhovat se do chaty nebo na farmu. Prvky dřevěného masivu si můžete dopřát v detailech, jako jsou police, barový pult u kuchyňské sestavy anebo solitérní nábytek v podobě postele, lavice, nočního stolku nebo jídelního stolu.
S dílčími prvky se vám bude v interiéru lépe pracovat. I když jsou v současné době moderní a strohé interiéry zařízené v čistotě a minimalismu trendy, ani designéry už nebaví mít vše uhlazené a perfektně zarovnané. Hrubé dřevo v našich domovech symbolizuje kus přírody včetně její nedokonalé formy. To proto, že dřevo je ponecháno se všemi prasklinami, suky a dalšími kazy, které vznikly působením času. To správné kouzlo dodávají designu i původní otvory a hřebíky či skoby.
Nábytek z ručně tesaných trámů
Co se týče původu materiálu, může být různý. Nejčastěji jde o staré trámy a fošny s příběhem, které pocházejí ze starých domů, stodol a bývalých hospodářských stavení. Nejdůležitější je kvalita, tedy hlavně se nesmí jednat o dřevo napadané škůdcem. Pokud je dřevo zdravé, může po opracování v nové podobě posloužit ještě řadu dlouhých let. Postup opracování je takový, že nejprve se musí kus dřeva dokonale očistit a až poté se může přibarvit a povrchově chránit proti opotřebení.
„I nové dřevo se dá opatřit starým kabátem tak, aby zastaralým vzhledem doplňovalo moderní domácnost. Pravda je však taková, že staré masivní trámy žádnou imitací nenahradíte,“ říká Pavel Kružík, majitel studia na výrobu zakázkového nábytku a kompletní návrhy interiérů PK Interiér. „Nábytek vyrábíme ze starých, až 100letých, masivních trámů. Sami si můžete podle libosti zvolit rozměr, vybrat povrchovou úpravu, barevnost či kování. Pro reálnější představu vám vypracujeme 3D vizualizaci,“ dodává Kružík.
Výhody masivního dřeva
Masivní dřevo je materiál prověřený generacemi, který se velmi hodí k výrobě různých druhů nábytku. K jeho hlavním přednostem patří zdravotní nezávadnost, bytelnost a dlouhá životnost. Přírodní dřevo, které je povrchově ošetřené pouze oleji nebo vosky, může „dýchat“ volně do prostoru a pozitivně tak ovlivňovat klima v místnosti. Solitérní kusy nábytku ze starých trámů dodávají prostoru i na útulnosti a neopakovatelnosti, neboť každý kus masivního nábytku je díky nezaměnitelné struktuře originál s vlastním příběhem, který navíc neustále pracuje a mění podobu. Pokud takový kus nábytku umístíte do ložnice, podpoříte tím příjemný a klidný spánek. Masivní dřevo má totiž prokázaný pozitivní vliv také na lidskou psychiku.