Od července začne platit nový stavební zákon pro všechny typy staveb. Jak ovlivní realitní trh?

Od července začne platit nový stavební zákon pro všechny typy staveb. Jak ovlivní realitní trh?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V lednu tohoto roku vstoupil v účinnost nový stavební zákon. Nové předpisy se však zatím týkaly jen vybraných druhů staveb, jako jsou například dálnice. Od července se pravidla mění pro všechny stavby včetně rodinných domů. Jaké dopady bude mít novela zákona na realitní trh?

Po novelizaci stavebního zákona volala veřejnost dlouhé roky. Hlavním problémem bylo zdlouhavé řízení o povolení stavby, které bylo komplikované a mnohdy se táhlo několik měsíců či let. Komplikovaný proces zdržoval novou výstavbu a podle realitních odborníků to byl jeden z důvodů, proč ceny nemovitostí v některých lokalitách strmě stoupaly.

„Největší deficit bytů jsme v posledních letech mohli pozorovat zejména v Praze, kde byla situace opravdu tristní. Výstavba nových bytů byla kvůli množství nutných povolení nejen opožděná, ale developerům se výrazně prodražila. Každé zpoždění ve výstavbě znamenalo zvýšení nákladů. Developeři museli financovat delší udržení pozemku, poplatky za prodloužení stavebních povolení a měli také další administrativní výdaje. Tyto náklady se často přenášely na kupující a cena nemovitostí rostla,“ říká Jan Kindl z realitní společnosti Domov, která působí v Praze a na Berounsku.

Nově se místo různých druhů povolení zavedlo jedno společné řízení o povolení stavby, které by mělo přinést zrychlení povolovacího procesu. „Základní lhůtou pro délku řízení je 60 dní a během této doby musí stavební úřad žádost posoudit. U tzv. jednoduchých staveb, jako jsou například rodinné domy, se lhůta zkracuje na 30 dní, ale lze ji prodloužit na 60 dnů. Zároveň začala platit povinnost rozhodnutí odvolávacího orgánu. Tím byl měl skončit úřednický ping-pong a nadřazený stavební úřad bude muset vydat rozhodnutí, aniž by věc vracel k projednání,“ vysvětluje Kindl.

Zda legislativní změny budou fungovat v praxi však ukáže čas. „Pokud vše bude fungovat tak, jak bylo zamýšleno, výstavba nových bytů se zrychlí, ulehčí se plánování nové výstavby a v důsledku toho mohou byty zlevnit. Na to si ale ještě nějakou dobu počkáme,“ dodává Kindl.

Novela stavebního zákona dále upravuje i povinnost projektové dokumentace. Majitelé nemovitostí musí uchovávat stavební dokumentaci nemovitosti ve stavu, který odpovídá skutečnému provedení stavby. A pokud ji nemají, čelí pokutě až do výše 400 tisíc korun. Prodávající však již nemají povinnost předat dokumentaci novému majiteli. Je tak čistě na kupujících, aby si dokumentaci vyžádali a zkontrolovali. „Pokud dokumentace k nemovitosti schází, lze to vyřešit takzvaným pasportem. Náklady na jeho vyhotovení ale dosahují několika desítek tisíc korun. Pokud má tedy kupující zájem o nemovitost, která nemá dokumentaci v pořádku, je na místě vyjednávat o slevě,“ uzavírá Jan Kindl za Domov Reality.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?