O ubytování v soukromí je čím dál větší zájem. Majitele nemovitostí však odrazuje dlouhý seznam povinností

O ubytování v soukromí je čím dál větší zájem. Majitele nemovitostí však odrazuje dlouhý seznam povinností

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Prosinec je v České republice rušným měsícem a během adventních víkendů není jednoduché sehnat ubytování za rozumné peníze. Turisté, zahraniční i tuzemští, nejčastěji navštěvují Prahu, Brno a další velká krajská města, kam jezdí za adventními trhy. Skoro plné tu jsou i kapacity soukromých provozovatelů a poptávka převyšuje nabídku. Prostor pro rozšíření ubytovacích kapacit tu tak je, teď v zimních období také na horách. Majitele nemovitostí od provozování krátkodobého pronájmu ale odrazuje řada povinností.

Jak na krátkodobý pronájem pohlíží zákon

Ze zákona není krátkodobý pronájem klasickým pronájmem, ale ubytovací službou, a tomu odpovídají například i poplatky, které musí pronajímatelé odvádět. „Jedná se o typ podnikání a pro jeho provozování je potřeba mít zřízené živnostenské oprávnění. Sice se jedná o živnost volnou a není nutné mít žádný doklad o odbornosti, i tak si to ale mnoho lidí už jen kvůli tomuto kroku rozmyslí, a raději nemovitost pronajímají dlouhodobě,“ říká David Novotný ze společnosti Bohemian Estates, která se mj. soustředí i na provozování krátkodobého ubytování.

Společnost má nejvíce bytů ve správě v Praze, Brně a Ostravě a stará se o ně samostatný tým. „Krátkodobý pronájem je úplně jiné povahy než ten dlouhodobý.  Žádá si spoustu času a je náročný na organizaci. Někdo musí hosty ubytovat, nemovitost je potřeba uklízet mezi pobyty a čas bere i nutná administrativa. Z toho důvodu se této oblasti věnuje samostatný tým, který se stará nejen o nemovitosti jako takové, ale také o přijíždějící hosty,“ doplňuje Novotný.

Podle něj však převažují pozitiva a krátkodobý pronájem může být velmi ziskový. „Samozřejmě záleží na lokalitě a na tom, jak a kde se nemovitost inzeruje. Největší potenciál mají byty ve velkých městech nebo ve městech, která jsou pravidelně navštěvovaná turisty. Existují ale typy nemovitostí, o které je zájem, i když se třeba nenachází v blízkosti žádné památky. Když už do provozování krátkodobého pronájmu půjdete, musíte mít jistotu, že nemovitost obsadíte,“ říká David Novotný.

Povinnosti pronajímatelů

Kromě toho, že je zapotřebí mít živnostenské oprávnění, provozovatelé krátkodobých pronájmů musí odvádět zdravotní a sociální pojištění, daň z příjmu fyzických osob, daň z přidané hodnoty a poplatky městu či obci. Také se platí televizní a rozhlasové poplatky v případě, že je nemovitost vybavená televizí nebo rádiem, a ubytované cizince je nutné hlásit cizinecké policii. Administrativní a finanční zátěže jsou tak vysoké a stejně jako u každého podnikání, je potřeba umět si to dobře spočítat. Nebo lze pronájem svěřit třetí straně.

„Provozování krátkodobého pronájmu se věnujeme už řadu let. Funguje to tak, že si nemovitost od majitele pronajmeme my, a tudíž jdou veškeré povinnosti za námi. Majitel nemovitosti nemusí řešit živnost, ani nic jiného. My se zároveň staráme i o hosty, ubytováváme je, komunikujeme s nimi, řešíme opravy apod. A každý měsíc zašleme vybrané nájemné ponížené o naší provizi. Z interních statistik vyplývá, že si i tak majitelé nemovitosti vydělají zhruba o 5 % ročně více, než kdyby nemovitost pronajímali sami,“ uzavírá David Novotný za společnost Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?