Po zimě slunce prosvětlí naše domovy a často poodhalí nedostatky, kterých jsme si dosud nevšimli. Letní měsíce jsou ideálním obdobím, na které naplánovat změnu v podobě renovace našeho bydlení. Tento proces si co náročnosti plánování a realizace nezadá se stěhováním, a proto tady více než jindy platí ono známé „štěstí přeje připraveným“. Jaké jsou největší strašáky renovace a jak se jich vyvarovat?
Mít plán, včetně toho záložního, je základem úspěchu a bezbolestného průběhu každého stěhovacího či renovačního procesu. Dejte si pozor především na nereálná očekávání. Mnoho domácností dělá tu chybu, že prostor nepřizpůsobí zvykům, potřebám a počtu obyvatel, a místo toho je zláká vidina ideálního luxusního příbytku. Ten ale ve většině případů neodpovídá možnostem a proporcím reálného bydlení. Pokud se při plánování necháte příliš unést a navrhnete si domov jen tak, aby plnil reprezentativní úlohu vůči návštěvám, hrozí, že renovace skončí nezdarem a nepraktickým řešením, které nebude vycházet vstříc vašim potřebám.
Kdo je připravený, nic ho nezaskočí
Pokud si vše dopředu promyslíte a zorganizujete, máloco vás překvapí. Jakékoli neplánované změny jdou často ruku v ruce s časovou ztrátou a vyššími výdaji. Je nutné myslet na každou maličkost. Ověřte si u správce nemovitosti, zda jsou plánované stavební úpravy vůbec možné. Zjistěte od dodavatele dodací lhůtu potřebných materiálů. S předstihem vyřiďte všechny potřebné formality na stavebním úřadě. Pokud plánujete zrekonstruovat pronajatý byt, dohodněte si s majitelem písemně všechny podmínky, slevu z nájemného apod. Využijte také kolektivní inteligenci a poptejte se u přátel a známých, zda si touto životní etapu již neprošli a zda by vám nemohli dát cenné rady.
Nepřeceňujte vlastní síly
Zprvu se může zdát, že ušetříte nemalé peníze, vrhnete-li se do renovace vlastními, neodbornými silami. To může být pravda, ovšem velmi záleží na tom, jak rozsáhlé a náročné úpravy plánujete. Nejedna renovace skončila nezdarem kvůli přecenění domácích kutilských schopností a navíc celý proces kvůli následnému zásahu profesionálů prodražila. Investujte raději do práce odborníků už na začátku – na jejich práci alespoň dostanete záruku. Uvažujete-li o rozsáhlejší rekonstrukci a změně dispozičního řešení, není na škodu obrátit se na architekta. Investice se určitě vyplatí. A nepodceňujte ani výběr stavebního dozoru. Ten vám může ušetřit peníze tím, že dohlédne na kvalitu práce firmy, kterou jste si objednali.
Bezpečné uložení osobních věcí
Během renovace bude potřeba místnosti alespoň částečně vyklidit, aby osobní věci a majetek nepřišly k úhoně. Důležité je uložit je na bezpečné místo. Kartonové krabice a obaly různé gramáže, kvality a pevnosti nabízí přední tuzemský prodejce obalových materiálů Paketo.cz . Úložné a stěhovací kartonové boxy jsou vyrobené z 3- až 5vrstvé vlnité lepenky. Díky tomu jsou velmi kvalitní a odolné. Na drobnější předměty jsou k dispozici malé krabice – jsou lehké, skladné, dají se mezi sebou různě kombinovat a zaberou jen tolik místa, kolik potřebujete.
Smlouva je nutná
I když se to může zdát lákavé z hlediska nižších výdajů, nikdy si nenajímejte řemeslníky pouze na dohodu bez odpovídajícího zasmluvnění. Správně formulovaná a podepsaná smlouva o dílo vám do budoucna ušetří plno starostí i peněz při případných reklamacích. Pečlivou pozornost věnujte hlavně části s popisem řemeslných prací a dodaných materiálů. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci, domluvené ceny, materiálové položky, termíny a případné sankce.