V dnešní době jsme zahlceni nekonečnými radami o tom, jak pečovat o zuby a dásně. Mezi dobře míněnými tipy a doporučeními se však často skrývají mýty a polopravdy, které mohou zdraví dutiny ústní spíše ohrozit než podpořit. Jaké mýty o zubech jsou nejčastější a kde se skrývá pravda?
2 minuty stačí
Obecná poučka říká, že bychom si zuby měli čistit dvakrát denně po dobu 2 minut. A přestože 2 minuty jsou lepší než nic, zdaleka nemusí stačit. Zuby je potřeba si čistit tak, abyste je zbavili zubního plaku, který je hlavní příčinou vzniku zubního kazu. Při čištění zubů si dejte záležet na tom, abyste poctivě vyčistili každý zub ze všech stran tak, aby byl po vyčištění na povrchu hladký. K čištění zubů neodmyslitelně patří i čištění mezizubních prostor a vyplachování úst ústní vodou, která pomůže odplavit zbytky zubního plaku. Zkuste si změřit, kolik času vám celý proces čištění zubů zabere. Možná budete překvapeni, že jste daleko přesáhli určené 2 minuty.
Zuby je potřeba čistit po každém jídle
Čistit si zuby po každém jídle se může zdát jako dobrý nápad, ale ve skutečnosti to není potřeba. Tedy za předpokladu, že si je poctivě a správně čistíte ráno i večer. V některých případech navíc čištění zubů ihned po jídle zubům škodí. Zejména tehdy, pokud jste konzumovali něco kyselého. Kyselé potraviny a nápoje narušují zubní sklovinu a pokud se hned pustíte do čištění, můžete sklovinu ještě více narušit. V těchto případech je vhodnější po jídle vypláchnout ústa ústní vodou a k čištění přistoupit až po 30 minutách. LISTERINE® ústní vodu koupíte i v praktickém cestovním balení, můžete ji tedy mít vždy při sobě.
Tvrdší kartáček je lepší
Při čištění zubů nehraje tvrdost štětin kartáčku tak zásadní roli jako spíše technika čištění. Moc tvrdý kartáček navíc může poškodit zubní sklovinu a podráždit dásně. Obzvláště to platí u těch, které trápí krvácivé dásně. Raději volte kartáček se středně tvrdými nebo měkkými štětinami a zuby čistěte systematicky, přesto jemně.
Fluorid škodí zubům
Fluorid má v péči o zuby nezastupitelnou roli. Pomáhá posilovat zubní sklovinu, a tím předcházet vzniku zubního kazu. Problém vyvstává pouze ve chvíli, kdy jej užíváte ve vysokých dávkách, což se však v běžném životě stává jen velmi vzácně. Nemusíte se proto obávat a s klidem můžete sáhnout po zubní pastě i ústní vodě s fluoridem. Přirozeně se také nachází v zelenině, rybách, obilovinách nebo mléčných výrobcích.
Bělení zubů je nebezpečné
Bělení zubů by mělo být prováděno pod odborným dohledem. Když je prováděno správně, není důvod obávat se poškození zubů. Alternativou jsou i domácí sady pro bělení zubů, u nich však vždy dodržujte doporučenou dobu a frekvenci bělení. Naopak bělení zubů pomocí jedlé sody, citronu a dalších pokladů, které standardně máte doma, může být pro zuby opravdu nebezpečné.
Nezapomínejte, že v péči o zuby je klíčová nejen pravidelná ústní hygiena, ale také pravidelné návštěvy zubaře, který odhalí případné zdravotní problémy. Dejte na doporučení svého zubaře, který vám zároveň poradí s domácí péčí o váš chrup.