Mýty, které se tradují o nízkosacharidových dietách

Mýty, které se tradují o nízkosacharidových dietách

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

O nízkosacharidových dietách koluje mnoho různých informací. Někdo tvrdí, že jde o nejlepší způsob stravování, jiný zase, že je to módní výstřelek, který škodí zdraví. Toto jsou ty nejčastější mýty o nízkosacharidovém stravování, které už byly spolehlivě vyvráceny.

Mýtus č. 1. Je to módní dieta

Tento termín se používá pro diety, které se těší popularitě jen krátkou dobu. Většinou je „proslaví“ některá ze známých osobností, která s jejich pomocí zaručeně hubne. Nízkosacharidové stravování sem ale nepatří. Jeho benefity byly potvrzeny řadou odborníků, navíc je populární už desítky let. Robert Atkins, zakladatel Atkinsonovy diety, při které se v jídelníčku výrazně omezují sacharidy, vydal svou první knihu v roce 1972. Vzhledem k dlouhodobým a vědecky potvrzeným úspěchům nízkosacharidových diet je lze jen těžko považovat za pouhý módní výstřelek.

Mýtus č. 2. Většina shozených kil je voda

Tělo skladuje hodně sacharidů ve formě glykogenu ve svalech a játrech. Glykogen na sebe váže hodně vody. Když omezíte příjem sacharidů, sníží se i vaše zásoby glykogenu. To je důvodem, proč při přechodu na nízkosacharidovou stravu ztratíte velkou část váhy v podobě vody. Toto bývá častým argumentem proti low carb stravování. Odpůrci také tvrdí, že vše, co zhubnete, je vlastně jen voda. Při nízkosacharidové dietě nejde s váhou dolů ale jen voda. Samozřejmě ztrácíte i tělesný tuk. A to především viscerální tuk v oblasti břicha. Ten obklopuje vaše tělesné orgány a může být příčinou mnoha onemocnění, jako jsou srdeční zástava, rakovina, mrtvice, cukrovka nebo deprese.

Mýtus č. 3. Ketóza je nebezpečná

S ketózou je spojená řada nepřesných informací, přestože je to pro člověka naprosto přirozený metabolický jev. Pokud výrazně omezíte příjem sacharidů, začne tělo produkovat ketony. Ty pak používá namísto sacharidů jako svůj pohon. Ketóza nastává nejen při keto dietě, ale také v případě, když jste dlouho nejedli. Její lehčí formou prochází tělo například ve spánku. Pro zdravého člověka je tento stav naprosto bezpečný. Mnoho lidí si bohužel ketózu plete s ketoacidózou. Jedná se o nebezpečný stav, který může nastat u lidí trpících cukrovkou I. či II. typu. Vlivem zvýšeného množství ketolátek dochází k zastavení produkce inzulínu.

Mýtus č. 4 Mozek nemůže fungovat bez sacharidů

Mnoho lidí věří, že sacharidy mají zásadní vliv na fungování mozku. Je dokázáno, že sacharidy mozek pro své fungování dokonce preferuje. Některé mozkové buňky ani jiné palivo než sacharidy ve formě glukózy neakceptují. Jiné jsou ale schopné bez problému využít ketony. A tady přichází na řadu metabolický proces zvaný glukoneogeneze. I když nemáte dostatečný příjem sacharidů, vaše tělo dokáže produkovat glukózu i z látek nesacharidové povahy, třeba z proteinu. A proto sacharidy jako palivo pro váš mozek nepotřebujete. Mnoho lidí na nízkosacharidové stravě dokonce tvrdí, že jim mozek funguje lépe.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?