Máte zájem o nemovitost, která je zatížená zástavním právem? Nezoufejte, vše má své řešení

Máte zájem o nemovitost, která je zatížená zástavním právem? Nezoufejte, vše má své řešení

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zástavní právo, případně také zákaz zcizení či zákaz zatížení jsou pojmy, na které v dnešní době při koupi nemovitosti narazíte čím dál častěji. A přestože mohou znít příliš děsivě, s pomocí profesionála vám při obchodu s nemovitostmi zase tolik škody nenapáchají. Co který pojem znamená a jak byste měli postupovat, pokud se s ním setkáte? O této problematice se rozpovídal Jakub Kindl, provozní ředitel rodinné realitní kanceláře Domov.

Zástavní právo

Zástavní právo bychom mohli vysvětlit jako právo osoby nebo instituce k věci, kterou nevlastní. „Cílem zástavního práva je to, aby mohl věřitel získat zpět svou pohledávku v případě, že dojde ze strany dlužníka k neplnění povinností. V praxi to tedy znamená, že si někdo koupí nemovitost, kterou bude financovat hypotečním úvěrem. Banka, která finance na tuto nemovitost poskytne, si do katastru nemovitostí nechá zanést zástavní právo, a tím ji vzniká nárok na zatím nesplacenou část hypotečního úvěru,“ vysvětluje Kindl.

Zákaz zcizení

Zákaz zcizení pro svou ochranu používají taktéž banky či věřitelé obecně a zapsaný do katastru nemovitosti znemožňuje převod nemovitosti na jiného majitele. Platí to pro klasický prodej za úplatu i formou darování a někdy se můžeme setkat i s tím, že se týká i možnosti pronájmu nemovitosti.

Zákaz zatížení

Zákaz zatížení poté znamená, že nemovitost nesmí mít žádná další právní omezení. Nejčastěji se jedná například o věcné břemeno.

Při koupi oceníte pomoc profesionálů

A jak můžete jako kupec postupovat, pokud máte zájem o nemovitost, která má v listu vlastnictví uvedené jedno z výše zmíněných?  „Koupě nemovitosti, která je takto zatížená, není úplně bez komplikací. Není ale ani nemožná. Vyžaduje však spoustu času, energie a byrokracie. Kupec musí komunikovat s bankou i s prodejcem a celý proces může být trochu náročný. Určitě bych se tím ale nenechal odradit,“ říká Jakub Kindl.

Ten zároveň upozorňuje, že kupci může v tomto případě výrazně odlehčit realitní makléř, který zná veškeré potřebné postupy. „Realitní makléř za sebou má podobných transakcí nespočet a ví, na co si má dát pozor a jaká jsou případná rizika. Oproti tomu někdo, kdo ještě nemovitost nekupoval, a má navíc řešit, že je na ní zástavní právo, tak věřím, že to pro něj nebude nic příjemného. Je totiž potřeba se připravit na několik kol vyjednávání s prodávajícím a vše musí být smluvně ošetřeno. My máme například právní oddělení, které všechny smlouvy připravuje a veškerá dokumentace je vždy podrobena zevrubné kontrole, aby ani jedna strana nebyla znevýhodněna.“

Jako kupující byste se tak neměli nechat zastrašit, pokud na takovou nemovitost narazíte. „V dnešní době se opravdu nejedná o nic nevídaného a pokud na své straně bude mít kupující profesionální pomoc, nemělo by dojít k žádnému problému,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?