Přestože je hlavní dovolenková sezóna již u konce, cestovní kanceláře hlásí rekordní prodeje zájezdů i v září. Češi, kteří se nemusí zajímat o počátek školního roku, totiž volí tento měsíc k výjezdům do zahraničí stále častěji. Kopírují tak model, který se již několik let objevuje na německém, britském, ale i skandinávském trhu a který umožňuje užít si dovolenou bez tolik známých negativ, jako jsou přeplněné turistické destinace, rekordně teplé počasí a výrazně vyšší ceny za letenky i ubytování. I zářijová dovolená ale může turisty vyjít draho. Na co je třeba se připravit?
Pozor na termín dovolené
Než se definitivně rozhodnete o termínu dovolené, ujistěte se, že se ve vámi vybrané destinaci nekoná nějaká větší událost. Září je totiž konkrétně v Evropě měsícem nejrůznějších kongresů a konferencí, které díky obrovské účasti mohou vyhnat ceny ubytování výše než v červenci a v srpnu. Tyto akce se většinou konají během pracovního týdne, a tak může nastat problém i s volnými letenkami, které jsou v týdnu normálně k mání.
Cestovní pojištění
Kvalitní cestovní pojištění je alfou i omegou každého výjezdu do zahraničí, přesto se na dovolenou až pětina Čechů vydává bez něj. A přestože tu samozřejmě existuje velice vysoká pravděpodobnost, že jej nebudete potřebovat, nikdy nevíte, co se může stát. Pojištění je navíc asi tou nejnižší položkou na seznamu výdajů za dovolenou. Některé zdravotní pojišťovny ho svým klientům navíc nabízí za zvýhodněných podmínek. Příkladem je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, která cestovní připojištění nabízí na svých stránkách ve spolupráci s pojišťovnou Ergo a jejíž klienti jej v případě skupinového pojištění mají o 10 % nižší. V případě rodinného pojištění je poté sleva 20 % a studenti jej navíc mají zcela zdarma. Nově v nabídce naleznete i službu Letový asistent, která je součástí každého on-line sjednaného cestovního pojištění a je zdarma. Využijete ji zejména v případech zpoždění nebo zrušení letu, při zmeškání návazného spoje či při zpožděných či ztracených zavazadlech. Pro využití této služby je však nutné do formuláře zadat údaje o svém letu. Po sjednání a zaplacení pojištění si nezapomeňte uložit všechny potřebné informace asistenční služby, ve kterých je uvedeno číslo, kam v případě potíží volat. Tyto údaje ZP MV ČR zasílá na vámi uvedenou emailovou adresu.
Neplatné cestovní doklady
Ať už ke své cestě potřebujete pouze občanský průkaz nebo je nutné mít cestovní pas, ověřte si před odjezdem platnost potřebného dokladu. V některých zemích navíc vyžadují platnost cestovního dokladu minimálně půl roku po plánovaném odjezdu ze země, a tak není od věci si na tento detail posvítit. Vyřízení nového dokladu navíc ve většině případů trvá 30 dnů, výjimkou je cestovní pas bez biometrických údajů, který je možné vyřídit i v kratší lhůtě. Jeho platnost je však 6 měsíců a cena je 1500,- Kč.
Nedostatečná finanční rezerva
Nikdy nespoléhejte na to, že si berete dostatek peněz v hotovosti. Určitou finanční rezervu je potřeba mít i na bankovním účtu, a to nejen pro případy krádeže nebo ztráty peněženky. Během dovolené vás mohou překvapit nečekané výdaje, poplatky či dokonce pokuty. S tím souvisí i nutnost mít od sebe finanční hotovost a platební kartu oddělené. Plánujete-li si v zahraničí pronajmout auto, myslete na to, že je nutné mít embosovanou platební kartu s dostatečnou hotovostí. Někde dokonce požadují kartu kreditní, je tedy vhodné tyto podmínky ověřit předem.