Malování interiéru v pěti krocích

Malování interiéru v pěti krocích

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Malba interiérů se odborníky doporučuje každých 5 let. Mnozí tento čin však odkládají v hrůze z nepříjemností, které jsou s malováním spojeny. Ne vždy se však nutně musí jednat o noční můru. Poradíme vám jak na to.

Příprava pokoje

Před malováním samotným je třeba počítat s tím, že budete hýbat i s těžšími kusy nábytku. Ty je tedy dobré alespoň zčásti vyklidit a spolu s nimi z místnosti odnést i další kusy, jako jsou židle, stoly, malé poličky apod. Těžké kusy není potřeba úplně vynášet z místnosti, ale pouze je umístit do středu a zakrýt fólií. Podlahu chraňte kartonem nebo igelitovou fólií a myslete i na lišty podlah, zásuvky, vypínače a rámy oken a dveří. Veškerý materiál k zakrytí těchto věcí koupíte například na Paketo.cz, kde můžete pořídit i ochranné hrany a rohy na kusy nábytku, se kterým budete hýbat. Tím chráníte jeho hrany při manipulaci nebo převozu.

Očistěte zdi

Zdi kuchyní a jídelen bývají často mastné od neustálého vaření či kouření. Před tím, než se do malování pustíte, je nutné je očistit, aby nedošlo k nežádoucím barevným efektům. Toho lze docílit obyčejnou mýdlovou vodou, kterou všechny zdi omyjete a následně necháte uschnout. Zároveň zbavte stěny prachu a pavučin a případné díry a trhliny vyplňte tmelem. Zatmelenou díru nakonec opatrně začistěte jemným smirkovacím papírem a přejeďte vlhkým hadříkem. Nezapomeňte, že zdi musí být před malováním zcela suché, pokud vás tedy netlačí čas, klidně se samotnou výmalbou počkejte až na další den.

Penetrujte podklad

Penetrace slouží hlavně ke sjednocení a zpevnění zdí a ke zvýšení jejich savosti. Ovlivňuje to, jak bude finální výsledek vypadat a díky penetraci budou barvy sytější a lépe k podkladu přilnou.

Malujte od stropu

Každou místnost vždy začínejte malovat od stropu a snažte se celou plochu ve stejné barvě vymalovat najednou. Následně menším štětečkem vymalujte rohy, okraje kolem vypínačů, rámů a elektrických zásuvek. Štětec musí být vždy čistý a dobře otřený od barvy. Tahy štětcem začínejte dál od rámu nebo okraje a postupujte směrem k němu. Zamezíte tak přetažení krycí pásky přebytečnou barvou. Na velké plochy následně použijte váleček, a to vždy směrem od okna do hloubky místnosti, aby bylo vidět, zda je barva rovnoměrně nanesena a zda se jednotlivé pruhy překrývají. Na rovnoměrné nanášení jsou citlivé zejména syté barvy, proto vybírejte takové, které mají vysokou krycí schopnost.

Dokončení

Máte-li celou místnost hotovou, strhněte všechny pásky ze zásuvek a vypínačů a štětcem vymalujte případné vynechané plochy kolem nich. Než začnete uklízet a stěhovat nábytek zpět, ujistěte se, že je výmalba zcela suchá. Obzvláště za teplých letních dní se ovšem není třeba obávat, že budete na celý výsledek čekat celý den. Barva většinou schne během několika málo hodin, a tak je možné mít hotovo ještě tentýž den večer. Výsledek je však nutné zhodnotit za denního světla, kdy lépe uvidíte případné nedostatky. Místnost zároveň nezapomeňte řádně vyvětrat, novou barvu však stejně budete několik dnů cítit.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?