Plánujete v tomto roce úpravy ložnice? Ať už vás k tomu vedou jakékoli pohnutky, přečtěte si tipy interiérové designérky, která vám poradí, jak z ložnice udělat tu pravou oázu klidu a odpočinku.
V ložnici se uléhá ke spánku
Každý, kdo někdy zkoumal kvalitu spánku, vám pravděpodobně poví, že by ložnice měla vždy sloužit výhradně ke spánku. Neměli byste do ní tak umisťovat pracovní stůl a dokonce ani televizi. To vše mohou být rušivé elementy, které se negativně podepisují na kvalitě a délce spánku. Některé byty jsou však dispozičně řešeny tak, že ložnice kolikrát slouží napůl jako pracovna a navíc se jedná o místnost, kam většina lidí odkládá a uklízí nepotřebné věci. Co tedy s tím?
Pokud žijete v menším bytě, myslete na to už dopředu a novou ložnici zařizujte s ohledem na vaše konkrétní potřeby. „V ložnici se často nachází hlavní úložné prostory, a to zejména u bytů. Pokud je to i váš případ, vybírejte takové kusy nábytku, které pojmou co nejvíce věcí. Tak například postel může být vyvýšená s velkým prostorem uvnitř. Řešením jsou také vestavné skříně přes celou zeď. Nebo je v posledních letech velmi populární budování podhledů, s nimi je však následně těžší pořízení. Celý interiér se totiž musí opticky zvětšit a zesvětlit, aby místnost nepůsobila moc stísněně,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut.
Víte-li však, že v ložnici budete opravdu trávit jen noci, máte napůl vyhráno. Centrem odpočinku je v ložnici bezesporu postel a ta by měla udávat styl, v jakém se celá místnost ponese. Oblíbené jsou například industriální postele s železnými rámy a čelem, které báječně doplňuje masivní dřevo. „Postel je to nejdůležitější, co se v ložnici nachází a neměli bychom na ni šetřit. Musí mít kvalitní konstrukci a musí být dostatečně velká. Vybírat je ji ale třeba i s ohledem na umístění. Naprosto nevhodné je ji umístit například k radiátoru,“ vysvětluje Anke Glut. Čím dál více lidí si nechává vyrobit postel na míru společně s dalším nábytkem, který bude součástí ložnice. Podle Anke Glut je toto asi nejjednodušší řešení a může s ním pomoci právě bytový designér. „Designér dovede pracovat i s velmi malými prostory, ve kterých bývá nábytek na míru často jediným řešením. Platí ovšem, že by se v ložnici nemělo umisťovat zbytečně velké množství nábytku. Tradičně se počítá s postelí, skříní, nočními stolky a případně toaletním stolkem,“ dodává Glut.
Dalším důležitým faktorem je také výběr barvy. Ložnici byste měli ladit do světlých a neutrálních barev, které nijak nenaruší kvalitu spánku. „Béžová, světle šedá, bílá, champagne a další podobné barvy jsou do ložnice velmi vhodné. Naopak zde není prostor pro barevné experimenty. Sytě barevné stěny totiž mohou negativně ovlivňovat snahu těla přepnout do úsporného režimu. Chcete-li ložnici něčím ozvláštnit, doporučuji zvolit například barevné rámy obrazů nebo vybrat zajímavě zdobené květináče,“ vysvětluje Anke Glut.
Důležité je do ložnice pečlivě volit i správné zastínění oken. To by mělo nejen plnit svou funkci a kompletně zablokovat denní světlo nebo světlo z ulice, mělo by ale být i estetické a vkusné. Své místo zde najdou závěsy, případně rolety. Vše je třeba opět volit s ohledem na celkový dekor místnosti.