Léto ve znamení přípravy prvňáčků do školy. Jak na to jít hravou formou?

Léto ve znamení přípravy prvňáčků do školy. Jak na to jít hravou formou?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Letní prázdniny jsou za dveřmi a všechny školáky čeká přes léto sladké nicnedělání a oproštění od domácích úkolů a dalších školních povinností. Naopak naše předškolní ratolesti čekají poslední měsíce, než poprvé usednou do školních lavic a začne jim nový režim. Máte doma budoucího prvňáčka? Víte, co vaše dítě potřebuje umět a znát? Pomozte mu s přípravou hravou a zábavnou formou!

My jako rodiče bychom měli dítě především motivovat a podpořit dítě v jeho těšení, protože většina dětí se na školu přirozeně těší. I před bázlivým dítětem bychom měli o škole hovořit hezky. Motivujeme dítě, tím, že získá nové kamarády, pozná hodnou paní učitelku, naučí se číst a psát. V žádném případě nesmíme dítě školou strašit.

Svět dětí je světem her. Hrají si pro zábavu, ale i pro svůj rozvoj. Hraním totiž dokážou lehce vstřebat informace, posilovat trpělivost, důvtip, kreativitu i rozvíjet svou řeč a vyjadřovací schopnosti. Nejdůležitější je dobře se připravit pomocí hry na vstup do školy, kde na děti čeká čtení, psaní a počítání a spousta nových informací. Inspirujte se našimi tipy, jak udělat z přípravy na školu zábavnou hru.

Správná výslovnost je důležitá

Všímejte si výslovnosti dítěte. Dosud jsme možná tolerovali nějaké to špatně vyslovené písmenko, ale ve škole by to mohl být ale problém. Pedagog má na starosti víc dětí než paní učitelka ve školce. Proto pokud zjistíme, že dítě má problémy s výslovností, poradíme se s logopedem. K procvičování slovní zásoby využívejte procházky, kde si odříkávejte s dítětem dětské říkánky, vyprávějte si o svém okolí. Motivujte dítě k samostatnému slovnímu projevu. Můžeme si také v rámci hry zkoušet, jak dítě rozeznává, na jaké písmenko začínají slova. Můžete také vytleskávat jednotlivé slabiky slov, počítat stromy nebo poznávat písmenka na nápisech. S dítětem si často povídejte a pobídněte ho, aby vám třeba samo vyprávělo děj právě přečtené nebo zhlédnuté pohádky. Tím rozvíjíte jeho paměť i komunikační schopnosti.

Dítě, které vstupuje do první třídy základní školy, by mělo umět vyjmenovat základní barvy a rozlišit základní geometrické tvary. Mělo by zvládnout pojmy jako nahoře, dole, vzadu a vepředu. Předpokladem pro školní docházku je také schopnost postarat se sám o sebe v základních ohledech. To zahrnuje např. to, že by si váš potomek měl umět sám připravit svačinku z aktovky, umýt si ruce, nachystat psací pomůcky apod. Ještě předtím, než dítě usedne do školních lavic, mělo by znát svou adresu, jména rodičů i sourozenců, případně jejich zaměstnání.

Jak vybrat didaktickou hru pro předškoláka

„Jako rodiče nejlépe víte, jaký způsob hry vaše dítě baví a v jakých oblastech by se mělo posunout. V nabídce didaktických her pro předškoláky hledejte kombinaci těchto faktorů. Vždy mějte na paměti, aby zvolená hračka byla dostatečně variabilní. Ideální totiž je, když dítě zaujme natolik, že si s ní hraje jen tak, pro radost,“ říká Marcel Pech, marketingový ředitel jednoho z největších českých a slovenských distributorů her a hraček pro děti Pexi. „Nová série naučných her pro děti Hra školou® obsahuje různé specificky zaměřené vzdělávací hry pro děti od 2 do 7 let. Například hra Barvičky učí děti rozeznávat barvy, zlepšovat postřeh a soustředění. Díky hře Správný čas se děti zase naučí zábavnou formou poznávání hodin tím, že přiřazují kartičky s hodinami ke správnému času. Tvar dílku podobný puzzle jim napoví. Hra přirozeně rozvíjí pozorovací a kombinační schopnosti a také trénuje postřeh, jemnou motoriku a orientaci v čase,“ uvádí příklady Pech.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?