Léto oživuje zájem o rustikální prvky v interiérech. Trendy jsou venkovské kuchyně

Léto oživuje zájem o rustikální prvky v interiérech. Trendy jsou venkovské kuchyně

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

I když se může zdát, že rustikální styl je passé a všem domovům po světě vládne moderní minimalismus, není to tak – venkov stále žije a dobrou zprávou pro všechny milovníky designu a zařizování interiérů je, že se dá skvěle kombinovat s ostatními styly. Prvky venkovského způsobu života se nehodí jen pro letní sídla, chalupy či sruby, vyjímají se naopak i v městských bytech – třeba v kuchyních, radí interiérová designérka Anke Glut.

V současné době se vrací do kurzu oblé tvary nábytku, moderní spotřebiče z nerezové oceli, velké víceúčelové prostory a čistota linií, tvaru i barev. Jednoduchost a uměřenost dýchá téměř z každého koutu moderního interiéru, avšak nevýhodou tohoto stylu bývá, že působí chladným a neosobním dojmem. Strohou, neosobní modernu umí skvěle narušit rustikální styl, který dokáže z vašeho domova vyčarovat útulnou a harmonickou oázu,“ říká Anke Glut, interiérová designérka původem z Německa, která svůj osobní i pracovní život spojila s Českou republikou. Věnuje se už mnoho let návrhům komerčních i rezidenčních prostor.

V posledních letech vzrostl zájem o rustikální bydlení. Pokud si v tomto stylu zařídíte například kuchyň, pak věřte, že venkovský ráz tohoto společenského centra každé domácnosti vdechne pohodovou atmosféru celému domovu.

Jak vypadají rustikální kuchyně?

Na rozdíl od jiných stylů kuchyní, ty venkovské bývají zdobné. Najdeme je hlavně v detailech, jako jsou květinové ornamenty nebo vyřezávané úchyty. „Klíčové je sepětí s přírodou, které musí být patrné na první pohled. Mnozí tento styl odsuzují v domnění, že je přežitý a kvůli své zastaralosti nemá v moderním světě uplatnění. Ve skutečnosti však má přes svůj až starožitný vzhled, evokující návrat do minulosti, současný smysl pro funkčnost a upotřebení. Nemusíte se tedy bát, že přívlastek venkovský rovná se nepraktický,“ radí Anke Glut. Rustikální styl se ještě dále liší. Nemusíte se tedy omezovat na jedno, základní pojetí. Můžete si vybrat ze široké nabídky dalších rustikálních kuchyní ve stylu francouzském, tedy Provence, anglickém nebo typicky severském. Jednotlivé styly jsou z velké části ovlivněny konkrétním způsobem života a podle toho jsou také řešené.

„Venkovský styl je očištěný od všelijakého balastu a designérských pokusů. Je čistý a příznačné jsou pro něj přírodní prvky jako dřevo a kámen, které překvapivě ladí i s moderními prvky, proto se určitě nebojte jejich mísení. Příroda má obrovské nerostné bohatství a právě různé druhy kamenů se mohou stát klíčovým prvkem rustikální kuchyně, například v podobě obložení stěn nebo krbu. Základním materiálem je vmasivní dřevo,“ dodává Glut.

Kromě dřeva a kamenů se často používá také porcelán, sklo a kov. Venkovský dojem vytvoříte výběrem vhodných barev. Poté postačí už jen pár doplňků, jako třeba proutěné koše, domácí bylinky v květináčích nebo porcelánové nádobí, a rustikální kuchyně je na světě.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?