Upravené vlasy jsou vizitkou každé ženy. Pokud jsou zdravé a jejich struktura dokonale hladká a lesklá bez roztřepených konečků, dodávají pocit sebevědomí a výjimečnosti. V opačném případě však mohou matné vlasy svým vzhledem bez života působit značně neupraveným dojmem a narušit tak jinak perfektní vizáž. Vyvarujte se nejčastějších chyb v péči o vlasy a zajistěte si prostřednictvím několika jednoduchých triků oslnivý lesk jako z reklamy.
Základem je výběr správné kosmetiky
Pokud jsou vaše vlasy matné, splihlé a mastí se rychleji, než je žádoucí, na vině může být nekvalitní vlasová kosmetika i způsob její aplikace. Přirozený lesk je totiž vlasům dodáván prostřednictvím mazových žláz umístěných na pokožce hlavy, je proto žádoucí zaměřit se při výběru vlasové kosmetiky na takové produkty, které ji zbytečně nevysušují a udržují v dobré kondici. „V případě, že se potýkáte se suchými vlasy bez lesku, zvolte šampon pro normální a namáhané vlasy, který respektuje rovnováhu vlasové pokožky. Doporučit mohu zejména Nouvelle Herb Shampoo, který lze využít pro každodenní mytí, působí antibakteriálně a zároveň vlasy chrání a hydratuje,“ radí přední expertka na vlasovou kosmetiku Renáta Gacková. „Použijete-li přípravky určené výhradně pro suché vlasy, může dojít k narušení přirozeného stavu pokožky hlavy a tím ke zvýšení produkce mazu. Tím sice docílíte lesklejších vlasů, ale zároveň tím výrazně zkrátíte dobu mezi jednotlivými mytími, což může mít z dlouhodobějšího hlediska opět za následek přesušení vlasů a úbytek lesku,“ dodává Gacková.
Šampon nejlépe aplikujte jemnými krouživými pohyby přímo na pokožku hlavy, zajistíte tak její prokrvení a odstranění případných nečistot. Vyvarovat byste se ale měli zbytečnému šamponování konečků vlasů, mohlo by tím dojít k nadměrnému vysušení vlasového vlákna. Naopak žádoucí je ošetření délek vlasů regeneračním kondicionérem, který konečny zacelí a dopřeje vlasům dostatečnou hydrataci.
Největším zabijákem přirozeného lesku je vysoká teplota
Ačkoli se to může zdát zbytečné, i při vysoušení vlasů platí určitá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Jedním z nich je vyvarovat se fénování vlasů bezprostředně po umytí. Mokré vlasy jsou velice náchylné k mechanickému poškození a intenzivní působení tepla může způsobit úbytek standardní vlhkosti vlasů, které budou ve výsledku působit mdle. Proto kdykoli vám to čas dovolí, dopřejte vlasům dostatečně dlouhý interval mezi schnutím a stylingem. Nejlepším postupem je vlasy nejdříve prosušit ručníkem a poté nechat volně uschnout, dbejte však na to, abyste vlasy zbytečně nedrhli, ale spíše z nich přebytečnou vodu vymačkávali. Před samotným fénováním rozčešte vlasy hřebenem se širokými zuby a pokud se vám vlasy po umytí cuchají, nebojte se sáhnout pro bezoplachovém kondicionéru pro snazší rozčesávání. V případě, že si vlasy myjete a fénujete každý den, opomínat byste neměli ani tepelnou ochranu vlasů v podobě uhlazovacích mlék nebo ochranných sprejů.
Důležité je i samotný způsob fénování. Nikdy vlasy nevysoušejte proti směru růstu vlasů, například v předklonu, narušíte tak jejich strukturu. Při fénování využívejte hřebeny s přírodními štětinami a vyvarujte se levným kartáčům s ostrými umělohmotnými hroty, které mohou hladký povrch vlasů taktéž výrazně narušit.
Nebojte se přípravků na olejové bázi
Pro finální úpravu je vhodné využít vlasový olej nebo lesk ve spreji, které vlasy posílí, dodají lesk a zajistí hebkost a zdravý vzhled. Mastných vlasů se v tomto případě bát nemusíte, stačí dbát na správnou aplikaci a používat takové přípravky, které jsou k tomu přímo určené. Například Diamond Drop vlasové kosmetiky Nouvelle dodává vlasům zdraví, vitalitu a krásu, zabraňuje třepení konečků a regeneruje suché a polámané vlasy. Nanášet ho můžete do mokrých vlasů jako ochranu proti vysokým teplotám, nebo na suché konečky pro finální styling. Pamatujte však na to, že všechny produkty na olejové bázi je nutné nanášet pouze na konečky, ale nikdy ne přímo na pokožku. Výjimkou jsou olejové zábaly, kde je naopak ošetření pokožky žádoucí, aby mohlo dojít k její regeneraci a vyživení. Vyzkoušet můžete zábal z čistých olejů, zejména olivového, kokosového nebo arganového, stejně dobře však poslouží i klasické masky, které je dobré aplikovat minimálně jednou týdně.