Brzy se máte stěhovat do nového a už teď hrůzou nemůžete zamhouřit oka při představě, co vás všechno čeká? Pokud se vám hlavou honí podobné myšlenky, pak vězte, že klíčem k zvládnutí celého stěhovacího procesu je dobrá organizace práce a dostatečný časový předstih. Stěhování berte jako příležitost k takové malé inventuře ve vašem životě a dobře se na něj připravte několika jednoduchými kroky.
Stěhování je náročný proces, který pohlcuje tělo i duši. Jakmile se do něj pustíte, buďte si jisti, že jím budete žít celé dny a dlouhé týdny, od zabalení krabic ve stávajícím působišti po vybalení poslední lžičky v novém obydlí. S největší pravděpodobností stěhování zasáhne nejen vás, ale i vaši rodinu a přátele, jejichž pomoc budete potřebovat. Nezáleží přitom, jestli měníte adresu na tu o pár bloků dál, nebo se stěhujete na druhý konec republiky. Vždy je to stejný proces. S každým dalším stěhováním budete moudřejší a budete vědět, jakých chyb se už nesmíte dopustit, a naopak jak si práci ulehčit. Pokud vás stěhování čeká poprvé, neznamená to, že tento křest ohněm musíte podstupovat neznalí a nepřipravení. Stačí se inspirovat radami a tipy zkušenějších. Klíčové jsou především dvě věci: harmonogram stěhování a plánování s dostatečným předstihem.
Příprava na stěhovací manévry začíná
Je dopředu jasné, že samotné stěhování nezvládnete pouze vlastními silami, proto s předstihem popřemýšlejte o tom, zda využijete ochoty přátel, nebo poptáte služby stěhovací firmy. Tak či tak, časové možnosti různě vytížených přátel nejsou neomezené a bude třeba je o laskavost požádat dostatečně dlouho dopředu tak, aby si pomoc se stěhováním zařadili do svých běžných harmonogramů. Ze dne na den vám nebude nikdo k dispozici, stejně jako stěhovací firma se musí rezervovat minimálně s dvoutýdenním předstihem. Pokud ke stěhování budete využívat auto, zajistěte si volný příjezd a parkování co nejblíže ke vchodu.
Příležitost k důkladné inventuře
Místo bezmyšlenkovitého přesouvání obsahu skříní a komod rovnou do krabice věnujte čas krátkému zamyšlení nad tím, co vlastně do krabice balíte, zda to ještě využijete, nebo zdá se náhodou nejedná o starou nebo přebytečnou věc. Tímto způsobem se můžete zbavit velkého množství nepotřebného harampádí, které vám v novém bytě budou jen zabírat místo. Odpusťte si nostalgickou chvilku nad oblečením, které vám je už nějaký ten pátek malé. Stejně nemilosrdně se zbavte plyšáků a dekorací, které fungují jako lapače prachu.
Předem si také promyslete systém vystěhovávání obsahu skříní, polic a komod a jejich následné ukládání do krabic. Až budete stát v novém, nezabydleném bytě, ušetříte si frustraci z toho, že jste v obležení hromady krabic, o nichž nemáte páru, co ukrývají. Krabice plňte vždy obsahem z konkrétních místností a následně si je označujte barevnými štítky, popisky nebo si vymyslete vlastní kódy pro šifrování jejich útrob. Při vybalování si tak ušetříte mnoho nervů a energie.
Dostatek úložných krabic
V přípravné fázi je také třeba zajistit dostatek bytelných a kvalitních stěhovacích krabic, tašek nebo přenosných boxů. Objednejte vícero velikostí a druhů provedení. Nezapomeňte přitom na výplňové materiály, proložky a bublinkové folie, aby vaše cennosti a křehčí věci nepřišly k úhoně. Krabice za ekonomickou cenu pořídíte na e-shopu předního českého prodejce obalových materiálů Paketo.cz. Jsou vyrobeny z odolné 3- nebo 5vrstvé vlnité lepenky a mají zpevněné stěny i dno. Krabice se vyznačují snadnou manipulací, bytelností a variabilním provedením v různých velikostech i barvách. V případě specifických potřeb je možné zhotovit i krabice na míru dle individuálních požadavků.