Které byty se nejlépe pronajímají?

Které byty se nejlépe pronajímají?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Hypoteční trh je již rok v útlumu a zájemci o koupi nemovitosti vyčkávají na lepší příležitost. To nahrává majitelům nájemních bytů, o které je stabilně vysoký zájem. Které byty se pronajímají nejlépe? A jak efektivně nemovitost upravit, aby se pronajímala dráž? O tipy se podělil David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

2+1 – zlatá střední cesta

Statistiky napovídají, že nejvyšší zájem je o byty o dispozici 2+1, případně 2+kk. Požadovaná metráž je nejčastěji do 40 m2. „S rostoucím zájmem o nájemní bydlení roste i jeho cena, a lidé proto přehodnocují, kolik prostoru k životu vlastně potřebují. Obecně je nyní vyšší poptávka po menších bytech. Velikost ale samozřejmě není všechno, velkou roli hraje také lokalita. Nejvyhledávanější  jsou krajská města,“ dodává David Novotný z Bohemian Estates.

Nejvyšší zájem je o byty v Praze, v Brně a velmi dobře si vedou města ve Středočeském kraji. Co se lokality týče, nejde jen o město, ale i o umístění nemovitosti ve městě. „Lépe se pronajímají byty v centrech města než na periferiích. Záleží ale na občanské vybavenosti a dopravní dostupnosti. V Praze je obvykle nejvyšší zájem o nemovitosti v blízkosti zastávky metra či alespoň tramvaje,“ doplňuje Novotný.

Aktuální čísla napovídají, že poptávka po nájemních bytech převyšuje nabídku, a na jeden inzerát se ozývají desítky zájemců. Pronajímatelé si tak nemusí dělat hlavu s tím, že by nemovitost nebyli schopni pronajmout. Většinou však stačí pár dalších úprav a byt zpravidla pronajmete za lepší peníze.

Vybaveno? Jen částečně

Pokud přemýšlíte, zda dát byt k pronájmu vybavený či nevybavený, volte zlatou střední cestu. Vybavte nemovitost částečně. „U pronajímaných bytů je důležité dát nájemníkovi prostor pro vlastní vybavení. Ideální je do bytu dát základní kusy nábytku jako skříň, postel či pohovku. Investujte také do úložných prostorů. Nábytek by měl být lehce opravitelný, kombinujte dražší kusy s těmi levnějšími, které lze snadno vyměnit poté, co doslouží,“ říká David Novotný. V bytě by také měla být kuchyňská linka se spotřebiči, vybavená koupelna, pračka a důležité jsou lustry.

Dlouhodobě efektivní správa pronájmu

Pronajímatele dlouhodobě ohrožují nájemníci neplatiči či jejich vysoká fluktuace. Té lze předejít dvěma způsoby. „Nájemné musí být nastavené tak, aby bylo adekvátní. Majitelé nájemních bytů si sice teď mohou dovolit jít s cenou výš, hrozí ale, že se nájemníci budou stále dívat po něčem levnějším. Cenu proto nastavte adekvátně lokalitě, vybavení a dispozicím. Dále je důležité nájemníky prověřovat,“ upozorňuje David Novotný.

I z toho důvodu je z dlouhodobého hlediska efektivnější dát nájemní nemovitost do správy profesionálům, kteří se postarají o to, aby byla obsazená a aby v ní byli nájemníci, kteří jsou důvěryhodní. „Tento krok je klíčový. My nájemníky prověřujeme v registrech dlužníků, a díky tomu máme jistotu, že nevzniknou žádné problémy s placením nájemného apod. Za správu nemovitosti její majitel odvádí měsíční provizi, profesionálně spravované nemovitosti ale dosahují vyšší obsazenosti a služba si na sebe vydělá sama,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?