Rádi se oddáváte lenošivému odpočinku, patříte mezi vášnivé čtenáře nebo usínáte u oblíbeného filmu? Pak jistě patříte mezi ty, kterým se při vyslovení slova „ušák“ spíše než králík vybaví pohodlné křeslo značící výsostné teritorium pro odpočinek a soukromí. Legenda sedacího nábytku slaví opětovný návrat na výsluní našich domovů a my si díky tomu můžeme užívat nejen pohodlí, ale také designovou vytříbenost tohoto proslulého kusu nábytku.
Dříve bylo na trhu k dostání pod názvem „čtenářské křeslo“. Název odrážel skutečnost, že zákazníci zajímající se o toto křeslo byli nejčastěji právě náruživí čtenáři. Hledali privilegované místo pro svou nejmilejší činnost, kde by se mohli pohodlně uvelebit a zapomenout na okolní svět. Křeslo ušákového typu toto splňuje beze zbytku. Typické zaoblené tvarování a boční oblouky na opěradle ve výšce hlavy umožňují pohodlné spočinutí v jeho náruči i v případě, že čtenáře děj knihy ukolébá ke spánku. Postranní oblouky zabraňují bolestem krční páteře, což nejvíce ocení ti, kteří vědí, jaké to je, probudit se po prodřímané noci s hlavou spadlou na rameni.
„Okruh milovníků tohoto křesla se dnes podstatně rozšířil i za hranice čtenářské zóny a jeho pohodlnou konstrukci a designovou variabilitu oceňují všichni milovníci pohodlí, kvality a designu,“ říká Anke Glut, interiérová designérka. Anke pochází z Německa, kde také studovala vysokou školu. Většinu pracovních zkušeností ale získala v Belgii a posléze i v Česku, kde spoluvybudovala a deset let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin. Řemeslu interiérového designu se učila na škole IDK v Praze.
Legenda s francouzskými kořeny
Za vynálezce typické konstrukce ušáku jsou považování milovníci života a všeho krásného – Francouzi. Hlavní motivací vedoucí k prvnímu návrhu bylo zpříjemnit si každý okamžik odpočinku a vytěžit z něj maximum. Není tedy divu, s konstrukcí ušatého křesla přišli právě ve Francii, která je proslulá požitkářstvím a uměním užívat si života plnými doušky. „Původně se vyráběla ryze účelová, robustní křesla s důrazem na maximální pohodlí, později na tento kus nábytku zaměřili svou pozornost také designéři a doplnili ho o moderní design,“ vysvětluje Anke Glut.
Jak správně vybrat ušák
Ušáky dnes už pohodlně seženete u všech prodejců nábytku. Základem je neostýchat se a křeslo si na prodejně vyzkoušet. Pohodlně se usaďte do všech modelů, které vás upoutají, a zaujměte v nich oblíbenou (nejen) čtenářskou polohu. Všímejte si, zda vás opěrky nikde netlačí, zda jsou ucha křesla ve správné výšce a jak vám vyhovuje měkkost či tvrdost. S ušákem musíte doslova splynout. U sériově vyráběného nábytku z velkých řetězců je komplikovanější dosáhnout na požadovanou kvalitu, vyhovující rozměry a konstrukční řešení. Proto je čím dál populárnější zakázková výroba, která může stoprocentně vyjít vstříc vašim představám a individuálním potřebám.
A jaké je ideální umístění v bytě? „Je třeba myslet na to, že maximální komfort je vykoupený trochu většími rozměry. Ušák zabere značný prostor a není úplně skladný, proto doporučuji umístit křeslo do rohu místnosti či alespoň ke stěně. Pokud disponujete většími obytnými prostory, na poněkud robustnější rozměry ušáku se nemusíte ohlížet a můžete ho umístit do volného prostoru. Hodí se také jako dominantní prvek odpočinkové zóny,“ doporučuje Anke Glut.