Prohlídka je z hlediska koupě vlastního bydlení přelomovým momentem. Konečně vidíte naživo vyhlédnutý byt, setkáváte se poprvé s realitním makléřem či přímo prodávajícím. Vysněné bydlení máte nadosah… Než ale propadnete nadšení, pohlídejte si právní čistotu nemovitosti i případné skryté technické vady. Jak si na prohlídce počínat?
Šetřete čas už dopředu
Než si domluvíte prohlídku, zjistěte z pohodlí domova vše, co je možné. Může se stát, že už v této fázi, nebude vyhlédnutá nemovitost vyhovovat některým z vašich důležitých kritérií. „Je na místě doptat se na důležité údaje, pokud nejsou součástí veřejného inzerátu. Mezi ně patří například výše měsíčních poplatků za služby a energie, zda se jedná o družstevní byt či byt v soukromém vlastnictví a zda je cena uvedená v inzerátu konečná,“ radí Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska a na trhu působí více než 20 let.
Pokuste se zkrátka zjistit co nejvíce po telefonu – možná tak přijdete na to, že prohlídka by byla pro vás ztrátou času. Pokud se na základě telefonátu zdá být všechno v pořádku, nezbývá než vyrazit na prohlídku. Čím méně kompromisů uděláte hned ze začátku, tím pravděpodobnější bude vaše další spokojenost s novým bydlením.
Během prohlídky buďte maximálně obezřetní
Než vyrazíte z domu, vezměte seznam vašich osobních požadavků a přání, které jste si společně s partnerem nebo rodinou stanovili. Během prohlídky si pečlivě odškrtávejte ze seznamu a orientujte se podle něj, abyste nic důležitého neopomněli. Kromě osobních kritérií se zaměřte také na technický stav nemovitosti. Dívejte se především po prasklinách, které jsou často známkou technických problémů, pečlivě prověřte, jestli v bytě nejsou plísně nebo do něj někde nezatéká. Sledujte, v jakém stavu jsou podlahy.
Ptejte se ale i na to, co není vidět – například v jakém stavu jsou stoupačky, kdy se naposledy měnily. Velmi důležitý je i stav elektrických rozvodů, a to nejen v prostorách bytu samotného, ale i ve společném prostranství. Zajímejte se o pojistky a jističe. Starší bytová zástavba mívá jednofázový jistič, který nejde dohromady s moderní domácností se spoustou spotřebičů. Může se tak často stávat, že během obvyklých činností doma vyhodíte pojistky v celém domě. Čím více nemovitost prověříte, tím lépe. Případné nedostatky totiž mohou být i argumentem pro lepší pozici při vyjednávání o ceně.
Dalším bodem, který by měl být na pořadu osobní prohlídky nemovitosti, je prověření listu vlastnictví a výpis z katastru nemovitostí. Zajímat vás mohou i další dokumenty, například plánované či provedené rekonstrukce v domě.