Dětský pokoj patří k interiérům, kde se designéři i rodiče mohou doslova vyřádit. Důležité jsou hlavně veselé barvy, které do pokojíčku našich juniorů rozhodně patří – pomohou ho oživit i zútulnit. Můžete se realizovat třeba při výběru dětských koberečků. Sice byly doby, kdy rodiče v zájmu zdraví svých dětí koberce odstraňovali a nahrazovali je laminátovou podlahou, ale to už je překonáno. Zdravým dětem koberce neublíží, naopak je mohou motivovat ke hře a rozvíjet jejich fantazii.
Dnes už odborníci koberce do dětských pokojíčků doporučují, pokud máte doma zdravé dítě. Dříve se rodiče obávali, že koberce budou fungovat jako lapač prachu a citlivým, ještě plně nerozvinutým dětským smyslům způsobí alergie. Jenže se postupně ukázalo, že poletující chuchvalce prachu na podlaze také nejsou pro naše nejmenší to nejlepší. Proto mnozí tvrdí, že do dětského pokoje je vhodnější nízký syntetický koberec. Kromě toho, vinyl nebo laminát, jakkoli jsou tyto syntetické plochy snadné na úklid, dítěti mnoho komfortu nepřinášejí. Pokud je v dětském pokoji máte, pak přichází ke slovu dětský kusový koberec. Výhodou je, že ho můžete umístit prakticky kamkoli.
Proč má koberec v dětském pokoji své místo?
Koberec je bezesporu měkčí a teplejší než jakákoli na údržbu snadná podlahová krytina. Hlavně v místnostech, kde běháme bosi, oceníme pohodlí. Koberce mají výhod více – tlumí hluk, zlepšují akustické vlastnosti místnosti a zároveň nezatíží peněženku. Patří totiž k nejdostupnějším podlahovým krytinám. Pokud správně vybereme, nemusíme se bát ani onoho pověstného lapače prachu. Péče o ně je pak mnohem snazší, než tomu bývalo před deseti, dvaceti lety.
Koberce jsou součástí dětské hry
„Zatímco třeba skříň nebo stůl jsou statickou součástí dětských pokojíčků, koberce se mohou stát přímo součástí dětské hry. Proto by měl být koberec pro děti v pestrých barvách, aby přitáhl pozornost a podněcoval dětskou představivost. Úkolem vzoru a barev je v tomto případě rozvíjení fantazie a vytvoření prostoru pro hry,“ vysvětluje Renata Stuchlíková, odbornice na bytové textilie z Koberce Trend. Nejčastějšími motivy jsou zvířátka, pohádkové postavičky anebo přímo celé výjevy. Může to být třeba často opakovaný motiv silnice a města. Některé koberce mohou být i didaktické – učí děti rozpoznávat barvy a tvary, písmena i číslice. „Pro zajištění maximální míry bezpečnosti doporučuji vybrat koberec opatřený spodní protiskluzovou úpravou. Pokud ji nemá a vy se ho přesto nechcete vzdát, lze ho podložit speciální gumovou podložkou,“ doplňuje Stuchlíková.
Umělé, nebo přírodní vlákno?
Jak dlouho koberec vydrží, závisí na jeho kvalitě a také na použitém materiálu. Pokud nám není líto zaplatit více peněz, vhodnou volbou jsou přírodní vlákna. Nejkvalitnějším materiálem pro koberce je vlna. Vyznačuje se dlouhou životností a vysokou odolností. Vlněné koberce jsou ale hodně drahé a dětský koberec se nekupuje jako investice na desítky let. Většina proto raději volí některý z umělých materiálů. Kromě příznivější ceny jsou dostupné v širší paletě barev a disponují větší odolností vůči zašpinění. Kvalitní syntetické koberce snesou větší zátěž a mají výborné antistatické vlastnosti. Důležitá je i délka vlasu koberce. Do dětských pokojů se hodí koberce nízké. Špína tak nemá šanci dostat se hluboko dovnitř, odkud ji nevytáhne ani kvalitní vysavač.