Jaký je plán nové vlády na řešení bytové krize?

Jaký je plán nové vlády na řešení bytové krize?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Právě se ustavující nová vláda s premiérem Petrem Fialovou v čele zařadila otázku bytové krize mezi své priority a má vlastní plán na to, jak se postavit k jejímu řešení. Dostupnost vlastního bydlení je nejhorší za posledních dvanáct let a ceny se drží dlouhodobě rekordně vysoko a patří mezi vůbec nejvyšší v porovnání se zeměmi Evropské unie. Krizi bydlení ještě umocňuje současná energetická krize, která náklady na bydlení dále prodražuje. Jakých změn se s novou vládou dočkáme a budou účinné?

Koaliční smlouva budoucího vládního kabinetu v otázce přístupu k bytové krizi vychází z volebního programu koalice tří stran Spolu a uvádí, že na to chce jít zrevidováním Stavebního zákona, novou výstavbou i zvýhodněním hypotečních úvěrů. V koaličním prohlášení najdeme závazek Spolu k vystavění až deseti tisíc nájemních bytů ročně, kterému chce dostát prostřednictvím půjček a státních garancí. Jenže aby toto bylo uskutečnitelné, je potřeba zásadně zrevidovat zastaralý a dlouhodobě nevyhovující Stavební zákon.

„Je klíčové, aby vešel v platnost nový stavební zákon, který prosazuje končící vláda a především ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho hlavním smyslem je s využitím digitalizace zásadně zrychlit stavební a povolovací řízení, což patří k hlavním důvodům, proč jsou byty na české trhu drahé a poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku,“ říká Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která na trhu funguje už 25 let a za tu dobu zažila různé fáze vývoje realitního trhu.

Budoucí vládní koalice má ale v plánu návrh úprav zásadně přepracovat a chce se zaměřit na navrácení některých kompetencí z plánovaného centrálního superúřadu zpět samosprávám. „Pokud opravdu dojde k úpravám novely a její znění se bude ještě revidovat, je téměř nemožné, aby nový zákon začal platit v původně plánovaném termínu. V konečném důsledku tak znovu dojde k odložení jeho účinnosti a tím pádem i pozitivní změny, protože do té doby ke zrychlení povolovacích řízení nedojde. Pro zlepšení situace na realitním trhu vidím jako naprosto klíčové zjednodušení byrokracie v oblasti nové výstavby, zkrácení lhůt a zrychlení povolovacích řízení,“ doplňuje Kindl.

Kromě stavebního zákona chystá nová vláda v rámci řešení bytové politiky nový zákon o podpoře bydlení. Jeho hlavním smyslem je pomoci obcím více stavět a uzákonit pravidla financování obecních bytových projektů. Stát má také vysoutěžit typové bytové domy. V praxi by to mělo fungovat tak, že stát v rámci programu bude vykupovat nemovitosti a pozemky pro výstavbu bytových projektů. Vybrané pozemky by poté měl převést na obce, které byty stavějí.

Nová vláda zatím prý nechystá žádné nové dotační programy přímo pro obyvatele. Lidem má pomoci zatím jen příslib na zavedení zvýhodněných hypoték na první bydlení. V programu Spolu je uvedeno snížení povinné spoluúčasti, příspěvek státu na spoluúčast a bonus za každé narozené dítě.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?