Jak to bude s elektřinou a plynem? Máme pro vás tipy, jak ušetřit

Jak to bude s elektřinou a plynem? Máme pro vás tipy, jak ušetřit

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

S aktuálním vývojem cen energií na burze vyvstává zásadní otázka, jak bude vypadat další rok a zda existují způsoby, jak ušetřit. Vyplatí se změnit dodavatele? A pokud ano, je lepší ceny fixovat nebo ne?

Vývoj cen energií

Ceny energií na burze od konce léta prudce klesly a nyní jsou levnější než před začátkem války na Ukrajině. Cena plynu je nyní o 45 % nižší, než tomu bylo v loňském roce. U elektřiny, která během minulého roku vyletěla na osminásobek, je nyní cena zhruba o 6 % nižší. Obě komodity ale mají prostor do budoucna dál klesat a vše nyní závisí na tom, zda bude situace nadále alespoň trochu stabilní. Koncoví zákazníci si tak větších změn všimnou až v průběhu roku 2024, kdy budou dodavatelé energií spotřebovávat plyn a elektřinu koupenou v tomto roce. Je ale potřeba říct, že ceny energií jsou nadále několikanásobně vyšší, než byly například před pěti lety. Zásadní roli ve zlevňování také sehraje vývoj konfliktu Ruska a Ukrajiny.

Fixovat, či nefixovat

Hlavní otázkou je tak nyní, zda se vyplatí fixovat ceníky, které dodavatelé aktuálně nabízí. „Nemůžeme slibovat, že ceny na burze půjdou ještě dolů, bohužel závisí na více faktorech. Ceny energií jsou citlivé na zprávy, které vypadají nebezpečně a ovlivňuje  je nejen to, co se děje v blízkosti našich hranic. Cenové výkyvy tu jsou a budou. Dosavadní vývoj je ale příznivý a některý domácnostem se může vyplatit buď flexibilní tarif nebo tarif s kratší dobou fixace. Je ale potřeba brát v potaz i další zimní sezonu a způsob vytápění,“ říká energetický expert Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy, která je jedním z předních českých dodavatelů energií. Zaxifovat ceník navíc mohou jen ti, kteří buď mění dodavatele nebo jim aktuální fixace v následujících měsících skončí. „Je naprosto normální, že se v situaci koncoví spotřebitelé neorientují a určitě neprohloupí, když svého dodavatele kontaktují s otázkou, jaké mají v rámci své smlouvy možnosti,“ dodává Tobiáš.

Změna dodavatele

Účinná může být i změna dodavatele. Jakub Tobiáš radí pohlídat si termín své smlouvy s dodavatelem a dopředu si udělat průzkum. Jednotliví dodavatelé už přichází s levnějšími ceníky a s flexibilnějšími podmínkami. Konkurenční boj o zákazníky se navíc pravděpodobně ještě prohloubí a ty nejlepší podmínky dostanou ti nejnovější zákazníci. Pokud budou ceny na burze dál klesat, dodavatelé budou mít větší manévrovací prostor a budou schopni nabídnout výhodnější produkty. „Ideální čas na změnu dodavatele bude v průběhu tohoto roku. Končí-li vám tedy smlouva například před zimní sezonou, začněte se o situace zajímat již teď. Sledujte vývoj cen a nabídky dodavatelů. Pokud vám smlouva v tomto roce nekončí, dejte si pozor na nepoctivé zprostředkovatele. Ti teď například nabízí možnost, jak se vyvázat z fixace i za cenu zaplacení pokuty a snaží se spotřebitele dotlačit k podepsání nové smlouvy. Ta se tváří výhodněji, ale ve skutečnosti se zákazníkovi v následujících letech pořádně prodraží,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA energy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?