Je mnoho příčin, proč se ukládá většina tuku právě na břiše. Za nechtěnou pneumatikou stojí třeba špatné stravovací návyky, málo pohybu nebo stres. Co můžete udělat, abyste se zbavili tuku na břiše? Pomůže zlepšení jídelníčku, zvýšení pohybové aktivity, snížení stresu a další změny v životním stylu.
S nadměrným množstvím tuku na břiše, a to jak podkožního, tak především viscerálního, který obaluje vnitřní orgány, stoupá riziko závažných onemocnění, např. onemocnění srdce, infarktu, vysokého tlaku, mozkové mrtvice, cukrovky 2. typu nebo rakovina tlustého střeva. Nejčastější příčinou bývá špatný jídelníček, nadměrná konzumace alkoholu, nekvalitní spánek, nedostatek pohybu, stres nebo genetická zátěž. Pokud se pokusíte alespoň o pár následujících změn, pomůže vám to zbavit se nechtěného tuku na břiše.
Zlepšete stravu
Zdravý a vyvážený jídelníček vám pomůže shodit přebytečný tuk i zlepšit vaše celkové zdraví. Vyhnout byste se měli hlavně cukru a nezdravým kalorickým jídlům plným trans tuků. To vše má nulovou výživovou hodnotu. Naopak váš jídelníček by měly tvořit zdravé potraviny jako zelenina, ovoce, libové maso nebo vejce. Omezení sacharidů není vůbec na škodu. Vaše tělo tak bude snáz pálit tuky z vlastních zásob. Vyzkoušet můžete třeba keto dietu nebo low-carb stravování. Celé, na míru sestavené dietní programy včetně dodání všech jídel poskytuje třeba značka KetoMix.
Omezte alkohol a skoncujte s kouřením
Když se snažíte zbavit se tuku na břiše, je potřeba, abyste si kromě zdravého jídelníčku hlídali také množství vypitého alkoholu. Ideálně byste ho měli vynechat úplně nebo si občas dopřát pouze sklenku suchého vína. Také kouření je rizikovým faktorem. První pozitiva pocítíte už pár dní po tom, co přestanete kouřit. Zlepší se vám krevní tlak, čich i chuť. Za rok od abstinence dokonce klesá o polovinu riziko infarktu.
Přidejte pohyb
Sedavý způsob zaměstnání s sebou nese řadu zdravotních problémů, včetně nadváhy. Když se snažíte zhubnout, měli byste do svého denního rozvrhu zařadit nějakou formu cvičení. Na tuk na břiše nejlépe zabírá kombinace kondičního cvičení a posilování. Stačí ale zařadit i jógu nebo pravidelné svižné procházky.
Nestresujte se a více spěte
Častý stres může způsobit nadváhu. Hormon kortizol ovlivňuje chuť k jídlu, což může vést k nežádoucímu přejídání. Abyste si ulevili od stresu nebo s ním lépe začali pracovat, vyzkoušejte pravidelnou meditaci nebo jógu. Nešiďte ani kvalitní spánek. Málo spánku negativně ovlivňuje celkové fungování těla i mysli. Ve spánku tělo odpočívá, hojí se, regeneruje a získává energii. Kvalita spánku a jeho délka má ale také vliv na to, zda vaše váha roste nebo klesá.