I v malém bytě lze žít důstojně. Jak ho zařídit vkusně a prakticky?

I v malém bytě lze žít důstojně. Jak ho zařídit vkusně a prakticky?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kvůli vysokým cenám nemovitostí je spoustu lidí nuceno hledat byty o menších dispozicích, než by původně preferovali. Menší ale nemusí nutně znamenat horší. Jen je potřeba vše naplánovat s rozmyslem a do posledního detailu. Jak zařídit malý prostor tak, aby se vám v něm dobře bydlelo?

Dispozice musí odpovídat potřebám rodiny

Otázka dispozic nemovitosti je komplikovaná. Záleží nejen na aktuální situaci, ale i na budoucích potřebách rodiny a na tom, zda se bude ještě rozrůstat. Byt lze stavebně přizpůsobit, některé místnosti zmenšit, jiné naopak zvětšit. Jelikož se ale jedná o velký stavební zásah, je potřeba tento krok pečlivě naplánovat. „Stavební úpravy jsou časově i finančně náročně, a proto zde platí známé přísloví Dvakrát měř, jednou řež více než kdekoli jinde. K plánovaní je dobré přizvat bytového designéra už na samém počátku. Ten může do situace vnést objektivní názor a doporučit úpravy, které by laika třeba nenapadly,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Příkladem je uzpůsobení místa na spaní. Jsou-li v bytě děti, většina lidí se snaží pro mě vymyslet oddělený prostor, kde mohou spát, relaxovat, učit se a bavit se. V malých bytech toto rodiče často řeší tím, že spí ve společenské místnosti nebo lépe řečeno v obývacím pokoji. To přitom není jediný způsob, jak situaci se spaním vyřešit. „Zatímco děti potřebují svůj vlastní pokoj, rodiče většinou ve svých ložnicích netráví čas v jinou dobu než během noci. Teoreticky tak ke spánku nepotřebují celou místnost klasických rozměrů. Místo toho, aby spali na rozkládací pohovce v obývacím pokoji, může se největší místnost v bytě rozdělit příčkou a do menší části umístit postel. I takový prostor lze zařídit velmi vkusně a hlavně tak, aby dospělí v rodině měli svůj vlastní pokoj, kde si mohou nerušeně odpočinout,“ vysvětluje Anke Glut.

Ani kousek prostor nazmar

Dále je v malých bytech důležité pečlivě plánovat využití prostoru. Snažit bychom se měli věci uspořádat do výšku a zabrat co nejméně podlahové plochy. I zde je vhodné dát slovo bytovému designérovi. „V malých bytech doporučuji nechat vyrobit nábytek na míru nebo pořizovat nábytek tak, aby poskytoval dostatek místa uvnitř. Typově se jedná o postele s úložným prostorem, dostatečně vysoké skříně, stolky s prostorem uvnitř apod. Zároveň lze vybudovat úložný prostor v podlaze nebo například v podhledech,“ říká Anke Glut.

Pozor na pocit stísněnosti

Menší prostory je zároveň potřeba zařizovat tak, abyste se v nich necítili stísněně. Vyvarujte se velkého počtu dekorací či robustního nábytku s různými ozdobnými prvky. Malý byt prosvětlí jednoduchý a čistý nábytek neutrálních barev. To samé platí o výmalbě. Buďte střídmí s barvami. „Velmi záleží na tom, jak je prostor přirozeně osvětlený. Pokud je zde málo světla, je lepší zvolit světlé barvy, jako je například béžová, krémová, champagne nebo velmi světle zelená,“ dodává Glut. Patříte-li mezi ty, kteří preferují sytější barvy, soustřeďte je například do textilií nebo některých ozdobných prvků. Nepodléhejte ale impulzivním nákupům a vše plánujte s rozmyslem. V budoucnu si za tento přístup poděkujete.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?