Krásné počasí a dlouhé dny v létě využíváme k mnoha bohulibým aktivitám. Není tak náhoda, že statistiky v letních měsících evidují nápadně více úrazů než v měsících, kdy pro psí počasí venku nevystrčíme ani nos. Sedřené koleno z cyklovýletu, vyvrtnutý kotník z tenisu, zhmožděnina z nešikovného pádu nebo namožené svaly z přecenění vlastních sil… To je výčet častých letních karambolů. Hojení je v létě pro tělo náročnější a trvá déle. Čím můžeme tělu pomoci a jak dobu hojení zkrátit na minimum?
Kdo z nás se už někdy neporanil? Při běžné činnosti v domácnosti, na zahrádce, na pracovišti nebo při sportu? V podstatě stejná rána doprovází také každou operaci. Rozdíl je v tom, že k poúrazové ráně dochází zpravidla náhodou, zatímco rána po operaci vzniká plánovaným zásahem lékaře. Není náhoda, že operace se plánují pokud možno na chladnější měsíce v roce. V různých ročních obdobích totiž proces hojení probíhá odlišně. V létě se zvyšuje četnost případů podráždění rány, objevuje se zarudnutí a záněty. Viníky zhoršeného hojení v tomto období bývá příliš suchý vzduch, zvýšená hrozba infekce, ale i větší pravděpodobnost zapaření rány pod vrstvou obvazu. Tomu všemu se dá úspěšně předejít a samovolný proces uzdravení ještě více zkrátit.
Pozor na bakteriální infekci
Každé poranění na kůži se může stát vstupní branou pro infekci. Dbejte proto se zvýšenou úzkostlivostí na prostředí, v němž se pohybujete. Někdy se to zdá samozřejmé, jindy si to člověk ani neuvědomí. Rizikem se paradoxně může stát například návštěva zdravotnického zařízení, kde je výskyt bakterií už jen z principu vyšší. Vyvarovat byste se měli také koupání – platí to pro přírodní koupaliště i umělé vodní nádrže. Zranění udržujte v co nejsterilnější čistotě. Na ovázání rány myslete za každých okolností, za letních veder obzvláště. Obvazy musejí být čisté, nesmí se zašpinit nebo propotit. V létě to například znamená vyhnout se aktivitám, při kterých se zapotíte – letní turistika, jízda na kole, běh atd. Na druhou stranu, příliš velké utěsnění nebo silná vrstva obvazového materiálu může způsobit zapaření, z kterého se snadno rozvine infekce. Kůže musí dýchat.
Posilujte imunitu dodáním enzymů
Hojení rány je vlastně přestavba tkáně. Délku a kvalitu tohoto náročného procesu ovlivňuje především stav imunitního systému. Správné fungování imunity podpoříte vitaminy a minerály, obsaženými v potravinách nebo doplňcích stravy. Samostatnou kapitolou je kvalitní pitný režim. Pocit žízně bývá až tím posledním signálem, kterým se tělo hlásí o kapku vody. Lepší je proto nedostatku tekutin preventivně předcházet. Bez dostatečného příjmu tekutin tělo nemůže obnovit poškozenou tkáň.
Nezastupitelné místo v procesu hojení ran patří takzvaným proteolytickým enzymům, enzymům štěpícím bílkoviny. Má je každý z nás ve svém těle – usměrňují průběh zánětu tak, aby proběhl co nejúčelněji a nejrychleji. V některých situacích, ke kterým patří také stavy po úrazech, tyto tělu vlastní enzymy už k rychlému zhojení rány nestačí. Je proto vhodné je podpořit dodáním obdobných enzymů zvenčí prostřednictvím systémové enzymoterapie. Osvědčeným prostředkem je volně prodejný lék Wobenzym. Podpůrná léčba enzymy urychluje vstřebávání otoků, krevních výronů a podlitin a zmírňuje bolest. Zkracuje dobu hojení, posiluje oslabenou imunitu a omezuje výskyt poúrazových komplikací, jako je hnisání rány apod. Dodáním enzymů zvenčí také dochází k tvorbě menší jizvy.