Macramé neboli drhání je hitem posledních let a lidé jej čím dál více využívají k dekoraci interiéru. Kde vůbec tato technika vznikla a je těžké se ji naučit?
Historie macramé
Pro představu, Macramé je technika ručních prací založená na vázání uzlů do ozdobných krajek. Podstatou jsou jen dva základní uzly, plochý a žebrovaný, a proto se jedná o jednu z nejjednodušších technik. Původ slova macramé je odvozován z arabského migramah, což znamená vyšívaný závoj nebo okrasný lem.
Historie macramé sahá až do období před naším letopočtem, kdy se z uzlů vázaly sítě, které se dále používaly například při rybolovu. Zhruba od 9. století vázání převzalo i estetickou roli a v 15. století již bylo macramé jednou z oblíbených činností Francouzů. Jeho obliba se dále rozrůstala do ostatních evropských zemí a především do královských dvorů.
Renesanci následně macramé zažilo až během 60. let 20. století, kdy se začaly opět vyrábět nejrůznější dekorace na zdi a na stoly a další nábytek. Velmi populární pak byly drhané šperky, a to hlavně mezi hippie generací 80. a 90. let. V současnosti je macramé naprostým hitem a vyrábí se nejrůznější šperky a především dekorace na zeď. Drhané ovšem mohou být i povlaky na polštáře, závěsné obaly na květináče nebo třeba stuhy na závěsy.
Co budete potřebovat
K základním pomůckám potřebným pro macramé patří nůžky, hřebínek, konstrukce nebo opora pro drhání a samozřejmě samotná příze. Tu na začátek doporučujeme pořídit v několika základních barvách a až po osvojení základních triků pořídit další odstíny podle toho, co chcete vyrábět. Nespočet odstínů příze pořídíte na e-shopu pro kreativce Idea Creative.
Tipy do začátku
A jak si macramé nejlépe osvojit? Na začátek si vyberte něco jednoduchého, například závěsnou dekoraci na zeď, pro kterou stačí umět jen jeden typ uzlu. Ten si ale doporučujeme nejprve vyzkoušet, třeba večer u televize. K dekoraci pak budete potřebovat ještě kus dřeva, zhruba o průměru 5 cm. Délka záleží na tom, jak velkou dekoraci chcete vyrobit.
Inspiraci pro konkrétní macramé najdete nejlépe na YouTube, kde jsou videa často označená jako tipy pro začátečníky. Jakmile je vyzkoušíte, uvidíte, že je macramé opravdu jednoduchou záležitostí a brzy se můžete pustit do složitějších tvarů a ozdob.