Přemýšlíte nad uzavřením dobrovolného havarijního pojištění a hledáte cesty, jak ušetřit? Nevíte přesně, jaké máte možnosti? Nejprve zvažte, jestli se vám vyplatí pojistit staré auto, kterého se v nižších řádech let stejně chcete zbavit a pořídit si nové. Pokud se pro něj rozhodnete, vybírejte pečlivě. Doporučujeme sjednat si havarijní pojištění online. Dostanete se tak k lepším cenám a budete mít přehled o nabídkách konkurence jednoduše a rychle, na pár kliknutí.
„Havarijní pojištění můžeme rozdělit do několika pojistných kategorií. Tou nejčastější je havárie, kdy dojde ke škodě způsobené dopravní nehodou. Výhodou tohoto pojištění je to, že náklady vám pojišťovna uhradí i v případě, že jste nehodu zavinili vy – to je hlavní rozdíl oproti povinnému ručení. Pouze v případě požití alkoholu a jiných omamných látek byste na náhradu škody neměli nárok,“ říká Aleš Rothbarth, expert společnosti Klik.cz, která provozuje online portál na srovnání pojišťovacích nabídek a cen, a pokračuje: „Další kategorií jsou nákupy náhradních dílů pro opravu vozidla, neoprávněné využití vozidla, odcizení v případě krádeže, vandalismus a živelné pohromy. Je možné zřídit si jen jednu pojistku, nebo zkombinovat všechny dohromady. V tomhle případě doporučuji zvážit lokalitu, kde žijete, a všechna reálná rizika, která v ní během provozu i při odstavení vozidla hrozí,“ radí Rothbarth.
Cena za havarijní pojištění je vždy individuální, hlavní cenotvorné faktory jsou pojištěné vozidlo, věk a bydliště pojištěného. Cenu výrazně také ovlivňuje tzv. spoluúčast.
Spoluúčast na havarijním pojištění může být 0 až 10%
Jeden z faktorů, který výrazně cenu „havarijka“ ovlivňuje, je spoluúčast. Zakládá se už při smlouvě a vyjadřuje podíl, který vy sami zaplatíte na škodách a opravách, pokud dojde k pojistné události. Spoluúčast se nejčastěji pohybuje mezi 0 až 10 % a bývá vyjádřena v číslech nebo procentech, případně obojím. „V praxi to znamená, že čím vyšší je spoluúčast, tím nižší je platba za havarijní pojištění. Neznamená to ale, že čím méně platíte, tím více se to vyplatí. Pokud by například došlo k odcizení vozu nebo havárii, pojištění by se vám finančně nemuselo vůbec vyplatit. Na druhou stranu se vám samozřejmě nevyplatí hlásit drobné škody,“ vysvětluje Aleš Rothbarth z Klik.cz
Je dobré si uvědomit, že každá pojistná událost, kterou nahlásíte, ovlivňuje cenu vašeho pojištění v budoucnosti. V případě nižší spoluúčasti vám tedy pojišťovna zaplatí o něco více a vy budete moci nahlásit i menší škodní události, třeba odřené dveře za 8 tisíc. Budete ale platit vyšší pojistné, a to i v budoucnosti, protože za každou škodní událost budete ztrácet vyježděné bonusové měsíce. Čím více škodních událostí bude, tím více se vám havarijní pojištění prodraží. Naopak za období, ve kterém nevznikla žádná pojistná událost, se vám totiž načítají bonusy, prostřednictvím kterých pak můžete na havarijním pojištění získat slevu. Bonusy se dají převádět i z povinného ručení, a proto se vyplatí sjednávat se obě tyto pojistky hromadně, u stejné pojišťovny.