Feng-šuej je tradiční čínské učení zabývající se vztahem člověka a jeho životního prostoru. Díky tomuto učení můžete v prostoru nastolit harmonii a umožnit nerušené plynutí energie. Feng-šuej pracuje s pěti elementy, mezi kterými se snaží pomocí barev, tvarů nebo i materiálů dosáhnout rovnováhy. Jak podle tohoto učení zařídit jednotlivé místnosti? O tipy se podělila interiérová designérka Anke Glut.
Obývací pokoj
Centrem každého obývacího pokoje je prostor k sezení, tradičně pohovka doprovázená křeslem nebo taburetem. Důležité je veškerý sedací nábytek umístit tak, abyste neseděli zády ke dveřím či oknu. Stabilitu a pocit bezpečí za zády vám dá pevná zeď. „Důležité je také rozmístění nábytku. Podle feng-šuej jej rozmístíme do kruhu tak, abychom na sebe všichni dobře viděli,“ říká Anke Glut. Důležitý je také dostatek přirozeného světla, tmavé kouty lze rozsvítit přidáním lampiček, rostlin nebo světlých doplňků. Vhodné jsou optimisticky laděné kresby a v prostoru, do kterého hledíte ze sedačky, umístěte obrázek něčeho, po čem toužíte.
Ložnice
Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností v našich domovech, je určená ke spánku a relaxaci. Nejdůležitějším pravidlem v ložnici je umístění postele. Ta má v místnosti dominovat a ideálně být umístěná tak, aby vaše nohy směřovaly ke dveřím. Za hlavou by nemělo být okno, to totiž může narušovat pocit bezpečí a klidný spánek. „Tři strany postele by dále měly být volné a dalším z pravidel je i to, aby postel měla pevně spojené čelo, které symbolizuje stabilitu a podporu,“ dodává Anke Glut. V ložnici se také snažte mít co nejméně věcí ve volném prostoru, měla by být uspořádaná. Minimalismus je zde důležitější, než byste si mysleli. Noční stolky obvykle stojí vedle postele, lepší jsou dva, tedy z každé strany jeden. Samostatnou kapitolou je pak minimalizace elektronických zařízení, které mohou mít negativní vliv na kvalitu spánku.
Dětský pokoj
Feng-šuej se v dětském pokoji praktikuje hůře než v ostatních místnostech, i zde se ale můžete držet pár základních pravidel. Dětský pokoj by měl být umírněným prostorem s dobrým středovým osvětlením a lehkým vzdušným nábytkem. Více ke slovu se zde dostávají veselé barvy, vybírejte je ale s citem. Příliš mnoho divokých barev by mohlo vést až k hyperaktivitě nebo poruchám soustředění. Pro děti je také důležité se mít v pokoji kde schovat, jsou jim příjemná členitá zákoutí. Co se postele týče, ta by se měla čelem opírat o zeď, kde není žádný otvor, tedy ani okno. Nad postel nevěšte nic těžkého a místo lampičky vedle postele raději zvolte tlumené světlo někde bokem.
Kuchyně
Kuchyně je srdcem domova a podle feng-šuej se v této místnosti odráží rodinné štěstí. Zařizování kuchyně věnujte dostatek času, a pokud je to možné, upravte její dispozice tak, abyste při přípravě jídla neměli dveře za zády. V hodně bytech však takové změny nelze provést. „Někdy je doporučováno, aby se do kuchyně umístilo například zrcadlo nebo zrcadlící nerezová plocha, díky které uvidíte na prostor za sebou. Pozor však na to, aby poté prostor nepůsobil studeně a neosobně,“ říká Anke Glut. Hlavními prvky v kuchyni jsou oheň, voda a dřevo a každý z nich by měl mít v kuchyni své zastoupení. Barvy zde volte jasné, světlé a teplé, jako jsou odstíny žluté, oranžové a červené. Ty podporují chuť k jídlu a přispívají dobrému trávení. Jen pozor na výraznou červenou, která může působit agresivně.
Chodba
Ve vstupní chodbě se utváří energie, se kterou do interiéru vstoupíte. Vstupní místnost vám dovede navodit příjemnou náladu, ale také náladu nerudnou, až vzteklou. Vyvarujte se proto toho, aby chodba byla přeplněná věcmi. Neměly by zde být žádné překážky a vstupní dveře musíte být schopni dokořán otevřít. Udržujte zde pořádek a nenechávejte věci pohozené. Kabáty uklízejte ideálně do skříně, boty zase do botníku. Můžete sem umístit věšák pro návštěvy. Zrcadlo neumisťujte naproti dveřím a snažte se chodbu dobře nasvítit. Pokud nemáte možnost přirozeného světla, volte jedno velké centrální světlo.