V dnešní moderní době plné technologických vychytávek je naprosto běžné, že většinu pracovní doby trávíme za počítačem, odkud řešíme dílčí úkoly a vyřizujeme e-maily. Mnohdy se počet hodin prosezených za monitorem vyšplhá až k deseti i více hodinám denně, což je alarmující zejména pro naše zdraví. Rizikům lze předejít hlavně ergonomicky tvarovaným kancelářským nábytkem.
Zůstat fit a těšit se pevnému zdraví navzdory plnému pracovnímu a rodinnému nasazení není snadné. Zapojíte-li však trochu dobré vůle a do svého života zavedete správné návyky, můžete tak efektivně předejít celé řadě degenerativních změn organismu. Právě ty představují v dnešní době plné stresu, shonu a nepohybu závažný problém. Vlivem špatného sezení a nedostatečného pohybu trpí lidé se sedavým zaměstnáním bolestí krční páteře, zad, hlavy a svalů horních končetin, syndromem karpálního tunelu a jinými zdravotními komplikacemi.
Špatné návyky při práci u počítače
Nevhodným používáním myši a klávesnice vznikají problémy plynoucí z přetěžování při ohýbání zápěstí a prstů. Svaly předloktí a rukou se při práci u počítače neustále napínají a vazivová tkáň v této oblasti je přetěžována. V důsledku to může vést k takovým chorobám, jako jsou např. záněty šlach na rukou nebo syndrom karpálního tunelu. Uvedená onemocnění vznikají neustálým tlakem na nervy procházející zápěstím a projevují se sníženou pohyblivostí, brněním, ztuhlostí a částečnou necitlivostí. Nezačnete-li je řešit, mohou vést k trvalému poškození nervů.
Jak tedy této hrozbě předcházet? „V první řadě si pořiďte ergonomicky tvarovanou myš, klávesnici a podložku. Dále je nutné hlídat si správnou polohu těla při práci – výšku židle nastavte tak, aby byly lokty volně položené na stole v pravém úhlu. Hlídejte si, aby byla obě zápěstí narovnána a nespočívala na podložce k myši. Čas od času proveďte jednoduchý cvik na protažení, kterým si ulevíte od strnulé pozice,“ radí říká Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA, která se specializuje na výrobu nábytku a vybavení do základních a mateřských škol. Tím můžete minimalizovat hrozící problémy a snížit pocit únavy, lépe prokrvit končetiny, snížit deformaci páteře a zlepšit si soustředěnost, a tím i pracovní nasazení a produktivitu.
Nezdravé sezení na židli
Bolavá záda se už oficiálně řadí mezi civilizační choroby, s kterými se dnešní člověk potýká nejčastěji. „Výběrem ergonomicky konstruované, funkční a zdravotně nezávadné židle to ale nekončí. Výšku sedadla upravte tak, aby byly paže volně položené na stole a svíraly v lokti pravý úhel. Zlaté pravidlo pravého úhlu platí v neposlední řadě i pro páteř, sedět byste měli tudíž rovně a nehrbit se. Dlouhodobým sezením ve strnulé a pro tělo nepřirozené pozici se totiž postupně začínáme ohýbat v zádech, ramena stočíme směrem dovnitř, povolíme břicho a hlavu nedržíme rovně v úrovni, v jakém bychom měli,“ vysvětluje Martin Kraus. Důsledkem pak bývají urputné a vleklé bolesti zad, jejichž léčba může být náročným během na dlouho trať s nejistým výsledkem.