Právě zima je roční období, ve kterém trávíme nejvíce času doma, a tak je důležitější než kdy jindy cítit se tam příjemně a pohodlně. Velký efekt za malé peníze udělají vhodně zvolené interiérové doplňky ve správných barvách, materiálech a texturách, které mají tu moc navodit vytouženou atmosféru a zútulnit každý kout naší domácnosti. Bytová designérka Anke Glut radí, jak si doma vytvořit útulnou oázu, která bude sálat teplem domova, zatímco za okny bude zuřit krutý mráz.
Prostředí, ve kterém trávíme hodně času, má zásadní vliv na to, jak se cítíme. Na podzim a v zimě venku často panuje nehostinné počasí, proto trávíme více času doma. Ale to nemusí být nutně špatně, jen si představte pohodlné křesílko, horký čaj, knihu nebo oblíbený seriál…
„Doma může být hezky, příjemně a útulno, když si to takové uděláte. Interiér v letním stylu je plný barev, slunce a pestrých vzorů, často v něm najdeme doplňky, které evokují dálky, cestování a moře. V zimě interiéru sluší zemitější barvy a přírodní materiály, které vám dodají pocit tepla a pohody. Ten navodí také kožešiny nebo umělé materiály. V přírodě jsou typické zimní barvy bílá, šedá a variace modré. Jsou to však barvy studené a nevýrazné, proto se doma nebojte sáhnout po teplých výraznějších barvách, jako je například temně červená, zelená, hnědá nebo šafránová, či hořčicová. Pokud je venku slota, o to více toužíme po měkké náruči domova. Důležitou volbou je proto i textil a textilní doplňky. Pro navození tohoto pocitu doporučuji z materiálů například samet,“ radí Anke Glut, interiérová designérka původem z Německá, která žije a pracuje jako návrhářka rezidenčních i komerčních interiérů už mnoho let v Česku.
Velmi oblíbenými materiály v zimě je kombinace dřeva a kamene, případně skla s jeho ledovými odlesky. Interiér bude působit tepleji s dřevěným obložením nebo alespoň s dřevěným stolem. „Útulnost a vřelost dřeva v kombinaci se světlými tóny vytváří vzdušnou atmosféru, která okouzluje a působí důvěrně. Minimalistické a jednoduché tvary lze pro ozvláštnění lze vrstvit různými texturami materiálů. Důležité jsou teplé a zemité tóny. Kromě dřevěného nábytku či doplňků sáhněte třeba po koberečku z juty nebo z jiných přírodních materiálů. Zapomínat bychom neměli ani na koberce, které ze studené podlahy udělají příjemné místo k relaxaci. Nejlepší jsou vlněné koberce nebo ty s dlouhým vlasem,“ radí Anke Glut. Pocit tepla spolehlivě navodí také kožešiny, které navíc skutečně zahřejí. Navíc působí velmi elegantně a luxusně. Nejlépe se vyjímají na zemi u křesel, postelí či pohovek.