Darovaná nemovitost a daň z příjmu. Kdy ji neplatíte?

Darovaná nemovitost a daň z příjmu. Kdy ji neplatíte?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nabytí bytu či domu darem automaticky neznamená, že musíte uhradit daň z této transakce. V některých případech můžete být dokonce od daňových povinností osvobozeni – záleží především na tom, jaký vztah má mezi sebou dárce a obdarovaný. Kdy si nemusíte dělat starosti s placením daně a kdy se vás naopak povinnost ji uhradit týká? Zeptali jsme se realitního odborníka z rodinné realitní kanceláře Domov Reality Jakuba Kindla.

„Daňová povinnost se vás netýká v případě, kdy se nemovitost převádí v rámci nejbližší rodiny. I pojem nejbližší rodina má ze zákona svůj pevný výklad – daň z příjmu neplatíte v případě, kdy vám nemovitost daruje příbuzný v přímé i vedlejší příbuzenské linii. Do přímé linie patří potomci a předci, do vedlejší sourozenci, strýcové a tety, neteře a švagrovské vztahy. Daň nehradíte ani v případě, kdy vám nemovitost daruje manžel či manželka, a také osoby, které s vámi žily ve společné domácnosti více než jeden rok před tím, než došlo k darování,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která funguje na trhu už 25 let. Zaměřuje se především na nemovitosti v Praze, na Berounsku a ve středních Čechách.

Pokud vás s dárcem nepojí žádný z uvedených vztahů, od daně osvobozeni nejste a týká se vás povinnost zaplatit daň z příjmu ve výši 15 %. Podrobnosti najdete v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu.

Osvobození od daně za určitých podmínek

I nabytí nemovitosti darem bez nutnosti platit daň z příjmu má svá daná pravidla. Týká se to především případu, kdy chcete darovanou nemovitost co nejrychleji prodat. „Osvobození od daně má ze zákona své podmínky. Týká se to hlavně situace, kdy chcete darovanou nemovitost prodat. V takových případech se dani nevyhnete. Zákon totiž určuje jednu základní podmínku pro osvobození od daně a to je splnění pětileté lhůty. V praxi to znamená, že od nabytí vlastnického práva musí uplynout nejméně pět let,“ vysvětluje Jakub Kindl z Domov Reality. Pokud chcete nemovitost prodat hned, musíte odvést daň ve výši 15 %. Ta se vypočítá z rozdílu mezi skutečnou hodnotou bytu či domu při pořízení, respektive v tomto případě získání, a prodejní cenou. Je však potřeba pamatovat ještě na jednu důležitou věc.

„Ceny na realitním trhu se dynamicky vyvíjejí, proto se rozdíl v obou těchto sumách může neúměrně zvětšovat. Je potřeba případný prodej zvážit s ohledem na situaci a předpokládaný vývoj na realitním trhu. Je totiž možné, že prodej až po roce namísto okamžitého prodeje by vás mohl připravit o nemalé peníze. Proto si vše pečlivě rozmyslete – doporučujeme k tomuto kroku přizvat i zkušeného realitního specialistu,“ doporučuje Jakub Kindl. V případě nabytí daru v hodnotě nad pět milionů korun se vás také týká oznamovací povinnosti vůči finančnímu úřadu. Tento příjem musíte příslušnému úřadu hlásit nehledě na osvobození od daně.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?