Co si ověřit při koupi pozemku?

Co si ověřit při koupi pozemku?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě pozemku je zásadním krokem na cestě k vlastnímu bydlení. Pokud sníte o domě na klidném místě, kde si můžete vytvořit svoji oázu klidu, měli byste při výběru stavebního pozemku dbát na několik věcí. Které to jsou?

List vlastnictví aneb čtěte mezi řádky

Pokud se vážně zajímáte o konkrétní pozemek, nejprve si pečlivě prostudujte list vlastnictví. Ten vám prozradí vše důležité o právním stavu pozemku. Zjistíte z něj, kdo je majitel pozemku nebo zda jich náhodou není více. Vyčtete z něj i to, zda není pozemek zatížený dluhy nebo věcným břemenem. „List vlastnictví získáte z katastru nemovitostí. Jedná se o placenou službu, ale máte díky tomu jistotu, že je pozemek po právní stránce v pořádku,“ upozorňuje Jan Kindl z realitní společnosti Domov.

Územní plán

Územní plány jednotlivých katastrálních území bývají dostupné online, většinou je najdete na webových stránkách obce. Vždy je ale lepší osobně navštívit stavební nebo obecní úřad, kde vám potvrdí, zda se na pozemku skutečně může stavět. „I stavební pozemky mohou podléhat stavební uzávěře nebo může být výstavba něčím podmíněna. Nejčastější omezení pro budoucí stavbu se týkají maximálního počtu podlaží, maximální zastavěné plochy, minimální plochy zeleně nebo jsou přesně určené odstupy od ulic a sousedních parcel,“ vysvětluje Kindl.

Inženýrské sítě

To, zda je pozemek zasíťovaný či nikoliv, se promítne do vašich dalších investic. Náklady na přivedení všech inženýrských sítí se mohou vyšplhat i na stovky tisíc korun. Celý proces je navíc administrativně komplikovaný. „Před koupí si ověřte, zda je k pozemku doveden obecní vodovod, kanalizace, elektřina a plyn. Zajímejte se i o to, jak daleko od pozemku se hlavní sítě nacházejí. Někdy může být pozemek zasíťovaný jen částečně. Pokud má například jen přívod elektřiny, ověřte si, jak komplikované by bylo na pozemek dostat i vodu nebo kanalizaci. Plynovou přípojku můžete vynechat, pokud se rozhodnete k ohřevu vody a k topení využívat elektřinu. Realitní makléř zprostředkovávající prodej by měl mít tyto informace k dispozici,“ dodává Jan Kindl.

Přírodní podmínky

Než se rozhodnete pro koupi pozemku, zvažte také jeho přírodní a geologické vlastnosti. Některé parcely se mohou nacházet v záplavových oblastech, což by znamenalo další komplikace a náklady při výstavbě. Stavby v záplavových oblastech jsou také prakticky nepojistitelné nebo je jejich pojištění několikanásobně vyšší než obvykle. Stejně tak problémy s drenáží a stabilitou půdy mohou výrazně ovlivnit nejen možnost zástavby, ale i konečné náklady. V tomto ohledu je velmi užitečné mít zpracovaný geologický průzkum.

„Když přijde na hledání ideálního pozemku pro stavbu vašeho domova, může být moudřejší volbou využít portály realitních společností než spoléhat na soukromé inzeráty. Realitní společnosti nabízejí prověřené pozemky a zaručují, že jejich nabídky jsou podrobně ověřeny z hlediska právního stavu i dostupnosti inženýrských sítí. Díky tomu snížíte riziko, že se setkáte s nečekanými překážkami nebo nesprávnými informacemi,“ dodává Jan Kindl z Domov Reality.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?