Co dělat, když dítě nechce spát ve školce?

Co dělat, když dítě nechce spát ve školce?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Spaní dětí ve školce je mnohými rodiči považováno za přežitek. A i když v některých mateřských školkách nejsou děti ke spaní nuceny, jako tomu bylo v minulosti, stále v nich probíhá jakási forma „odpočívacího režimu“. Co ale dělat, když váš potomek nechce ani odpočívat, natož spát?

Zjistěte, co dítěti vadí

Pokud vás personál mateřské školky upozorní na to, že dítě nechce během odpoledního spánku zabrat, promluvte s ním a zjistěte, co se děje. Některé děti nemusí být vůbec unavené, a to je v pořádku. Některým dětem však vadí například odloučení od rodičů, strach nebo jednoduše neklidné myšlenky a lze najít řešení. Zapátrejte také po tom, jak je ve školce vybaven prostor na spaní.

„Školky spaní většinou řeší různými přenosnými lehátky a matracemi. Ty, které mají kapacitu, pak mohou mít napevno postýlky. Ale tím, že se děti ve školce různě střídají, tak minimálně matrace nebo povlečení se různě přemisťují. V současnosti je kladen čím dál větší důraz na kvalitu roštu a matrací, rodiče i personál si školek si uvědomují důležitost kvalitního spánku v dětském věku,“ říká Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA, která vyrábí nábytek do mateřských a základní škol.

Domluvte se s personálem školky

Pokud cítíte, že dítě ve školce nemusí nutně spát a víte, že ho to v denním režimu nijak neomezuje, je důležité dát svůj postoj najevo personálu školky. Ten by neměl trvat na to, že dítě musí po celou dobu spát. Důležité je však respektovat spánek ostatních dětí. Vybavte tedy dítě různými obrázkovými knížkami nebo audioknihami, aby bylo v klidu a odpočívalo tak, že nebude omezovat ostatní. Klíčové je domluvit se s personálem školky.

Denní režim doma je také důležité

Brání-li ve spánku dítěti něco jiného a vy víte, že nedostatek spánku přes den ve školce pramení „jen“ z obav, dbejte na pevný režim i doma. Pravidelné rituály pomáhají dítěti se zorientovat i v jiném prostředí a dodržování přesných časů působí uklidňujícím dojmem. Zaveďte tedy spánkové odpoledne i v domácím prostředí a všímejte si toho, co dítěti k usnutí pomáhá. Vaše postřehy pak pomohou personálu školky.

Podporujte nezávislost dítěte

Aby dítě mohlo ve školce nerušeně spát, musí se tam cítit bezpečně a komfortně. Podporujte potomka v jeho postupném osamostatňování. Zároveň mu umožněte vzít si s sebou do školky oblíbeného plyšáka nebo pyžamo, tím vytvoříte pozitivním asociace spojené s procesem usínání.

Některé děti nenesou změny dobře a jakékoli výchylky z jejich obvyklého života mohou být stresující. Buďte proto trpěliví a dejte sobě i dítěti čas. Netrapte se však tím, když dítě odmítne spát s tím, že není unavené. Buďte trpěliví a naslouchejte tomu, co vám říká. Společně se zaměstnanci školky pak můžete vymyslet alternativní odpolední program.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?