Chcete bydlet ve vlastním? Na levnější nemovitosti nečekejte

Chcete bydlet ve vlastním? Na levnější nemovitosti nečekejte

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Realitním trhem v posledním období hýbaly dvě zásadní otázky: kontinuální růst cen nemovitostí koronavirové krizi navzdory a klesání úroků u hypoték. U obojího se nabízí otázka, kdy a kde se to zastaví. Zeptali jsme se realitního odborníka Jakuba Kindla z rodinné realitní kanceláře Domov Reality, jak to vidí on z pohledu dlouholetých zkušeností v byznysu s realitami od roku 1994. Čekat, že se nemovitosti zlevní, a úroky u hypotečních úvěrů budou nadále klesat, je nesmyslné. Zatímco byty a domy se zlevňovat nebudou, úroky se budou držet nízko, maximálně mírně vzrostou, říká.

„Zdražování nemovitostí a klesání úroků u hypoték se zatím ještě úplně nezastavilo. Zatímco u toho druhého zmíněného se dá očekávat zastavení brzy, u toho prvního o zamrazení nebo dokonce poklesu cen nemůže být řeč. Poptávka po nemovitostech je pořád silná, především v hlavním městě Praze. Úroky u hypotečních úvěrů zastaví své klesání pravděpodobně letos – jednoduše to predikujeme proto, že už nemají kam dále klesat. Pro banky jsou už sazby kolem 1,5 % na hranici rentability. Proto jsem toho názoru, že se budou držet nízko, případně ještě mírně vzrostou,“ říká Vladislava Kindlová z rodinné realitní kanceláře Domov Beroun, která vznikla už v roce 1994 a za tu dobu nashromáždila bohaté zkušenosti v oblasti nákupu, správy a prodeje realit.

Krize zapříčiněná dalším šířením koronaviru ceny nemovitostí sice ovlivnila, ale ne tak, jak by mnozí doufali. Kromě neutuchající poptávky, která ceny udržuje vysoké, se také prodražuje výstavba. Na stavbách totiž pracovali často cizinci, kteří se vlivem pandemie navraceli domů, a developerům nezbývalo nic jiného než najmout dražší pracovní sílu přímo v tuzemsku. Můžeme očekávat, že se to v cenách novostaveb projeví, stejně jako zdražování materiálu. Developeři totiž často pracují s dodavateli z ciziny, kde bylo fungování továren také zasaženo koronavirem a vládními restrikcemi.

„Sledujeme pohyby cen na trhu prakticky neustále a klientům na základě toho doporučujeme vhodné kroky. Kdokoli se nás ptá na naše doporučení v situaci, kdy člověk hledá bydlení, vždycky radíme, ať nákup neodkládá. Obzvláště pokud se mu naskytne příležitost k výhodné koupi nemovitosti – když se to zkombinuje s levnými úrokovými sazbami hypoték, je jasné, že není na co čekat,“ doplňuje Vladislava Kindlová z Domov Reality.

Nízké sazby u hypoték jsou také jedním z faktorů, proč se ceny nemovitostí drží vysoko. Výhodné úroky totiž dělají úvěr na vlastní bydlení dostupnější a hodně lidí je toho připraveno využít – chtějí rychle koupit a ušetřit na hypotéce. Navíc loni Česká národní banka zmírnila pravidla pro poskytování hypoték, takže na ni teoreticky může dosáhnout více lidí. Je také znát, že je spousta bank vstřícnější a půjčuje v některých případech i více ne 80 % z částky nemovitosti. Před rekordními sazbami hypoték platilo přitom přísné pravidlo, že musíte mít pětinu z celkové částky uspořenou z vlastních zdrojů.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?