Chaty a chalupy zlevňují. Na co si dát při jejich koupi pozor?

Chaty a chalupy zlevňují. Na co si dát při jejich koupi pozor?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Boom rekreačních nemovitostí, kterého jsme byli svědky před dvěma lety, je minulostí. Chaty i chalupy, které si Češi pořídili v době covidu, se nyní vrací zpátky do prodeje. A podle realitních odborníků při jejich prodeji vlastníci mnohdy tratí. Nebude tomu tak ale dlouho. Na co si při koupi rekreační nemovitosti dát pozor?

Vyšší nabídku chat a chalup na realitních portálech jsme mohli zaznamenat už v loňském roce, kdy se nemovitostí mnoho lidí zbavovalo kvůli obavám z vysokých cen energií. Některé nemovitosti se svých kupců nakonec ani nedočkaly. Faktory jako vysoké úrokové sazby, přísné podmínky pro získání hypotečního úvěru nebo vyšší ceny chat i chalup zbrzdily poptávku, a lidé tak museli přikročit ke zlevňování.

„Ceny rekreačních nemovitostí šly dolů a v některých lokalitách pokles nadále pokračuje. Nejlevnější jsou chalupy v Ústeckém a Karlovarském kraji. Naopak nejdražší chalupy najdeme ve Středočeském kraji, ten rozdíl je opravdu obrovský. Klesající trend ale už dlouho nevydrží,“ upozorňuje Jan Kindl z realitní společnosti Domov, která působí na Berounsku.

Důvodů pro to je hned několik. „Poptávka po rekreačních nemovitostech tradičně roste na jaře. Do toho klesají úrokové sazby a došlo ke zmírnění podmínek pro získání hypotéky. To vše povede k vyšší poptávce a poté i k opětovnému nárůstu cen,“ vyjmenovává Kindl. Podle něj je tak nejvhodnější doba pro koupi chaty či chalupy právě teď. Na co si ale dát pozor?

Dostupnost a příjezdová cesta

Při koupi chaty věnujte pozornost tomu, jaká k ní vede cesta. Její stav se může v průběhu roku měnit. Všímejte si toho, zda je zpevněná a zda se po ní k objektu dostanete například i během deště nebo v zimě. Dále si ověřte, jestli je příjezdová cesta majetkem prodávajícího a jestli je součástí prodeje. „Toto je poměrně častý problém. Prodávající může mít na příjezdovou cestu třeba jen věcné břemeno nebo vlastní jen část cesty a zbytek je souseda či obecní. Při prodeji si tedy ověřte, komu příjezdová cesta patří,“ doplňuje Jan Kindl.

Technický stav a napojení na inženýrské sítě

Rekreační nemovitosti se často prodávají v tristním stavu, jejich cena tomu ale neodpovídá. Pokud nechcete být nemile překvapeni v budoucnosti, vezměte si s sebou na prohlídku odborníka, který zhodnotí technický stav objektu. Ptejte se také, zda je v nemovitosti zavedena elektřina, jak je řešena pitná voda a kanalizace. „Zdroj pitné vody a odvedení splaškových vod jsou nejslabší místa rekreačních staveb. Není to sice neřešitelný problém, ale pokud není na pozemku vyřešena například kanalizace, musí tomu odpovídat cena,“ říká Jan Kindl.

Územní plán

Chatu či chalupu většina lidí kupuje kvůli touze uniknout z města a mít své vlastní klidné místo. Co když ale koupíte chatu někde, kde se za pár let začne stavět? „Seznámit se s územním plánem je nutnost. Musí ho mít každá obec a odvíjí se od něj budoucí výstavba. Díky němu zjistíte, jaké stavby jsou přípustné v dané lokalitě, a budete mít představu, jak může vypadat okolí objektu v delším časovém horizontu,“ uzavírá Jan Kindl za realitní společnost Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?