Stále více lidí se stěhuje do velkých měst za prací i moderním životem. Není divu, že nám občas jde z toho ruchu přelidněného velkoměsta hlava kolem a prahneme po klidu a samotě. Jako únik skvěle poslouží víkendové hnízdo v obklopení přírody. Zařiďte si ho ve stylu venkovské romantiky s využitím přírodních materiálů, které vám budou připomínat prázdniny na chalupě u babičky s dědou. Nic nevytvoří pocit útulna lépe než rustikální styl.
Svět se točí jako zběsilý a přináší změny, na které musíme reagovat. Dnes už žije více lidí ve městech než na venkově. Život ve stísněných městských bytech se stává realitou pro většinu z nás, přesto v kontrastu s rušným a hlučným městem budeme potřebovat klidné útočiště více než kdy dřív. Koupili jste právě chalupu nebo se na koupi víkendové sídla teprve chystáte? Ať tak či tak, přinášíme inspiraci, jak se na chalupě zabydlet se vší parádou. Chalupa na kraji lesa nebo v těsném sousedství s poli a loukami vyžaduje odlišný přístup k zařizování než byt ve městě. Neváhejte propadnout kouzlu venkovské idylky a chaloupce vtiskněte rustikální ráz. Stačí, když si ji vyladíte podle sebe a vložíte do zařizování kus sebe a svého příběhu.
Omamná vůně stoletého dřeva
Venkovský styl evokuje romantiku, léto u babičky nebo odpočinkové prázdniny. Rustikálně zařízené místnosti umí být okouzlující a útulné. Základem je vždy staré dřevo a přírodní materiály a doplňky. Starý venkov, to není sériový nábytek z velkovýroby, ale originální kusy nábytku z masivu. Možná vás oslovilo zajímavé křeslo v obchodu se starožitnostmi, možná vám po prarodičích leží na půdě prastará komoda s vyřezávanými prvky a mosaznými úchyty. „Místnosti nemusí být zařízené od podlahy až ke stropu starým nábytkem. Vsaďte raději na výrazné solitéry, jako je bytelná komoda, dřevěný prádelník, postel z masivu, starožitný jídelní stůl, hrubě tesaný noční stolek či regál na knihy. Vykouzlíte tím víc než dobrý základ, který postačí už jen doladit doplňky,“ radí Pavel Kružík, majitel studia na výrobu zakázkového nábytku a kompletní návrhy interiérů PK Interiér. „Nábytek vyrábíme ze starých, až 100letých masivních trámů. Sami si můžete zvolit rozměr, povrchovou úpravu, barevnost a kování. Já doporučuji bílou s patinou nebo pastelové odstíny,“ doplňuje Kružík a dodává, že pro lepší představu je možné vypracovat 3D vizualizaci.
Barvy a doplňky
Na stěny se nemusíte ostýchat použít jak světlejší a krémové odstíny, tak tmavší, sytější. Nehodí se pouze čistě bílá. Evokuje sterilní čistotu a je typická spíše pro skandinávský styl. Stěžejní roli hrají také retro doplňky a drobnosti, které do chalupy vnesou závan dob minulých. Škrobené utěrky, sada porcelánového nádobí s cibulovým vzorem, ošatky a proutěné koše, plechovky a dózy na kávu a koření… fantazii se meze nekladou. Můžete také projít pár vetešnictví a pro umocnění atmosféry pořídit třeba gramofon nebo starý šicí stroj. Důležité jsou také textilie, které v mžiku zútulní a promění každý prostor. Květinové vzory jsou typickým znakem venkovského interiéru. Můžete je použít na ložním prádle, na závěsech či dečkách nebo třeba na stínidle lampy. Podobně funguje proutí. Proutěné dekorace by v žádném venkovském sídle neměly chybět. Nezapomeňte tedy využít koše i košíky – na ozdobu, jako úložný prostor nebo třeba místo nočního stolku.
V podobně zařízené chaloupce vždy prožijete báječné léto se vším, co k němu patří – sbírání hub a borůvek, vůně starého dřeva a pryskyřice, káva pod vzrostlou třešní, posezení na lavici pod okenicemi s muškáty v dřevěných truhlíkách…