Zatímco ceny povinného ručení a havarijního pojištění mírně stoupají, ceny za pojištění domácnosti a nemovitosti zlevňují. Dle expertů se tak spíše vyplatí sjednat si kompletně nové pojištění, než abyste svou stávající pojistku revidovali. Jaký je ale rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti a kde si ho lze sjednat?
Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti jsou dva zcela odlišné pojišťovnické produkty, lidé si je však často pletou a neví, které pojištění kryje jaké škody. Oba druhy pojištění přitom lze sjednat jak na dům, tak na byt.
„Zatímco pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu nebo domu, pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou,“ vysvětluje základní rozdíl Aleš Rothbarth, expert z internetového portálu pojištění Klik.cz. Pojištění domácnosti běžně zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, televize, rádia, knihy, oblečení, sportovní potřeby, ceniny nebo třeba šperky. V rámci pojištění si však lze určit i stavební součásti, jako je podlaha, kuchyňská linka nebo obklady stěn a stropů. Obvykle se do pojištění zahrnují i prostory mimo byt samotný, jako je půda nebo sklep.
Pojištění nemovitosti poté zahrnuje stavbu jako takovou. Tím rozumíme stěny, střechu, stropy, okna, okapy, omítky apod. „Toto pojištění je určeno hlavně pro případy živelných katastrof, jako jsou povodně, požár nebo třeba i spadnutí stromu následkem vichřice na dům. A i pojištění nemovitosti se může vztahovat na objekty mimo nemovitost, jako je kůlna, zahradní domek, ale dokonce i plot či bazén,“ vysvětluje Rothbarth.
Ten zároveň dodává, že pojištění nemovitosti by měl mít každý vlastník na svou nemovitosti a pro většinu bank je toto i jedna z podmínek pro odsouhlasení hypotečního úvěru. „Pojištění nemovitosti je v dnešní době již samozřejmost a pokud někdo vlastní nemovitost, měl by dle mého názoru mít pojištěnou i domácnost. To však doporučuji i lidem bydlícím v pronájmu, kteří v něm mají své vlastní vybavení.“
Při sjednání pojištění je také důležité stanovit si limit pojistného plnění. Tato částka totiž udává maximální sumu, kterou pojišťovna v případě pojistné události vyplácí. „Limit plnění se ve smlouvě stanovuje pro každé z rizik a může být stanoven absolutní částkou nebo jako procento z hodnoty domácnosti nebo nemovitosti. Obecně poté platí, že čím vyšší limity, tím je pojištění dražší,“ dodává Rothbarth.
Jednotlivé nabídky pojišťoven však lze zjistit na srovnávači pojištění Klik.cz, kde po zadání několika základní údaje rychle zjistíte, na kolik vás pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti přijde. „Naše kalkulačka pojištění rychle srovná jednotlivé nabídky pojišťoven a klientovi je přehledně seřadí včetně připojištění. Je si tak možné vybrat nejlevnější pojištění, které přitom stále vyhovuje všem požadavkům. K některým pojistkám je také možné získat i pojištění odpovědnosti zdarma. Vše lze navíc vyřídit online. Tento druh pojištění totiž upravuje občanský zákoník a pojistná smlouva tak vchází v platnost, jakmile je pojištění zaplaceno v řádném termínu. Klient tak nemusí nikam chodit, nic podepisovat a nic složitě posílat,“ uzavírá Aleš Rothbarth za Klik.cz.