Ceny energií čeká v roce 2022 další zvýšení, zvedá se i regulovaná složka ceny za energie

Ceny energií čeká v roce 2022 další zvýšení, zvedá se i regulovaná složka ceny za energie

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Energetický regulační úřad vydal v uplynulém týdnu rozhodnutí o zvýšení regulované části cen za elektřinu a plyn na příští rok. Nepůjde sice o skokové zdražení v řádu desítek procent, jako tomu je v případě navyšování cen, ke kterému přistoupili dodavatelé energií, ale v konečném důsledku půjde celkově pro spotřebitele o znatelný růst. Na co je potřeba se v příštím roce připravit a co můžou odběratelé podniknout za kroky pro to, aby pro sebe zmírnili dopad energetické krize?

Česko je uprostřed energetické krize. Dodavatelé energií v reakci na prudké zdražení nákupních cen na burze přistoupili k rekordnímu zdražení energií v řádu desítek procent a nyní do hry vstoupil namísto svítání na lepší časy Energetický regulační úřad, který zvýšil i regulovanou část ceny. Nepůjde sice o markantní navýšení, ale s ohledem na celkový růst je to další špatná zpráva pro domácnosti, firmy i podnikatele. Rozhodnutí o zvýšení regulované ceny vydal zmíněný úřad v minulém týdnu – u elektřiny pro domácnosti vzroste regulovaná část ceny průměrně o 3,7 %, u plynu půjde o navýšení o 2,4 %. V celkové ceně se projeví přibližně dvouprocentním růstem u elektrické energie, jednoprocentním pak u plynu. Záleží však na konkrétním distribučním území.

Regulovaná složka bude u elektřiny tvořit v příštím roce zhruba 40 % z celkové ceny, u plynu to vychází na pětinu. Regulovaná část ceny zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny je to ještě navíc příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé a podléhá principům trhu. Podle Energetického regulačního úřadu se do regulovaných cen promítají rostoucí náklady na krytí ztrát a na poskytování doprovodných služeb, které navyšuje silová elektřina na burzách. Zvýšení cen regulované složky má také co do činění s vyššími náklady za stavební práce a materiály, které jsou potřeba pro investice do elektrizační soustavy.

Odborníci  doporučují co nejrychlejší přechod od tzv. dodavatele poslední instance. Hlavní důvod proč neotálet je, že dodavatelé poslední instance musejí nakupit pro nově nabyté klienty energie za aktuální ceny na burze. Ty jsou pochopitelně mnohonásobně vyšší, než byly například před rokem. Dodavatelé poslední instance mohou navíc do celkově ceny zahrnout vedle běžných nákladů i ty dodatečné, které souvisejí s přebíráním nových zákazníků za krátkou dobu.

Existují i stabilní alternativní dodavatelé

Další alternativní dodavatel energií LAMA Energy reaguje na zvýšený zájem ze strany zákazníků o sjednání dodávek, a tak pro zájemce spustil jednoduchý webový formulář, který změnou dodavatele provede online, snadno a z pohodlí domova. Nabízí tak jednoduché řešení pro přechod od padlého dodavatele k novému. LAMA Energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a hlavně vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tohoto tradičního českého dodavatele energií.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?