Prověření nájemníka: Do jakých registrů je dobré nahlédnout?

Prověření nájemníka: Do jakých registrů je dobré nahlédnout?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Situace s nájemními byty se v posledních měsících opět otočila a v žádaných lokalitách nyní na jednu nemovitost čekají desítky zájemců. Vlastníkům nemovitostí to přináší mnoho pozitiv včetně možnosti zvýšit nájemné v souladu s lokalitou a konkurenčními nabídkami. Na druhou stranu to ovšem znamená i to, že je výběru nájemníka potřeba věnovat více času a energie. Potenciální zájemce si je nutné prověřit. Jedině tak budete mít jistotu, že si do bytu nastěhujete někoho spolehlivého, kdo nebude mít problém pravidelně platit. Do kterých registrů je dobré nahlédnout?

Veřejně dostupných registrů dlužníků existuje v České republice hned několik. Shromažďují informace o tom, zda je daná osoba zatížená dluhy nebo zda má historicky špatnou platební morálku. Asi nejznámější je Centrální evidence exekucí, kterou provozuje Exekutorská komora České republiky. Vyrozumění o zahájení exekuce sem zapisují soudní exekutoři a údaje jsou vymazány bez zbytečného odkladu po uplynutí 15 dnů od toho, co exekuční řízení skončí. Najdete tu tak aktivní pohledávky, nikoli ty, které již byly ukončeny, respektive zaplaceny. Vyhledávání osob je zpoplatněno a je možné jen pro registrované uživatele.

Vyhledávat můžete podle jména, příjmení a data narození, podle rodného čísla nebo podle identifikačního čísla. „Pokud nemovitost k pronájmu inzerujete, vřele doporučuji tyto údaje od zájemců získat hned v první fázi výběrového řízení ještě před osobními prohlídkami. Vlastníci nemovitostí si tím ušetří spoustu času,“ doplňuje David Novotný ze společnosti Bohemian Estates, která se zabývá profesionální správou nemovitostí.

Dále tuto službu nabízí i nejrůznější soukromé portály, které shromažďují informace z různých registrů. Mezi ten nejznámější patří například webová stránka Nejsemdluznik.cz, kterou doporučuje i zájmové sdružení právnických osob SOLUS. „Na těchto stránkách si je možné objednat výpis, který shromažďuje informace z Centrální evidence exekucí, registru SOLUS a Insolvenčního rejstříku. Služba je zpoplatněna a k prověření osoby je potřeba několik osobních údajů včetně čísla občanského průkazu. V dnešní době se setkáváme i se zájemci o pronájem, kteří tento výpis dají k dispozici automaticky, aby si zvýšili šance a pronajímatel si je vybral. Pokud se vlastník nemovitosti s někým takovým setká, je dobré hledět na to, jak starý výpis je. Doporučuji akceptovat výpisy aktuální, s datem maximálně 30 dnů starým,“ upozorňuje David Novotný.

Prověření zájemců o pronájem zároveň v dnešní době provádí i každá solidní realitní společnost, která se zabývá správou nájemních nemovitostí. Je to krok, který chrání nejen vlastníka, ale i danou společnost. „Pokud nemovitost spravujeme nebo se s majitelem dohodneme na službě garantovaného nájmu, je v našem vlastním zájmu, abychom vybrali někoho solidního, u koho nenastanou problémy s placením. Vždy je také dobré danou osobu prověřit u zaměstnavatele nebo u předchozího pronajímatele, který může dát autentickou zpětnou vazbu,“ uzavírá Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?