Vyplatí se hypotéka, nebo žít v pronájmu? Zeptali jsme se odborníka

Vyplatí se hypotéka, nebo žít v pronájmu? Zeptali jsme se odborníka

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vidina vlastnického bydlení se po loňském roce rozplývá pro čím dál více Čechů. Na vině jsou rostoucí úrokové sazby u hypotečních úvěrů a strmý nárůst cen nemovitostí, kterého jsme svědky poslední roky. A nejde jen o vlastnické bydlení – Čechům se tím také uzavírá možnost investovat prostředky do nemovitosti, která by je uchránila před rostoucí inflací a naopak jim je pomohla zhodnotit. Zeptali jsme se odborníka z realitní kanceláře Domov Reality Jakuba Kindla na to, jestli se ještě vyplatí hypotéka, nebo je lepší zvolit pronájem.

Žijeme v zemi, kde je silně zakořeněná tradice bydlení ve vlastním a tomu odpovídá i realita – většina Čechů bydlí ve vlastním bytě či domě. Dlouhodobé signály z realitního trhu ale napovídají, že se možná v tomto ohledu chystá změna pravidel.

„Loňský rok byl turbulentní a pořád byl tažený negativními vlivy pandemie. Definitivně jsme si potvrdili, že co platilo pro realitní trh v roce 2020, je minulostí a pro Čechy se mění dlouho zažitá definice bydlení. Ze srovnání průměrných měsíčních hypotečních splátek a cen nájmů totiž vyplývá, že za současných podmínek je z hlediska měsíčních výdajů lepší bydlet v pronajatém bytě. Měsíčně to vychází řádově o několik tisíc korun levněji,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se zaměřuje na nákup a prodej nemovitostí v oblasti Berounska, středních Čech a Prahy. Největší rozdíl mezi měsíční splátkou hypotéky a měsíčním nájmem je tradičně v hlavním městě, naopak nejnižší rozdíl je v Ústeckém kraji.

Především Praha se v postpandemické době vypořádávala ještě s jedním specifickým fenoménem. Tisíce bytů, které sloužily turistům na krátkodobý pronájem, najednou neměly své klienty. Proto je majitelé umístili na trh s dlouhodobými pronájmy a tím výrazně ovlivnili cenu nájmů směrem dolů. Tento efekt se už ale vyčerpal a nyní se trh vrací na předpandemickou úroveň.

Na vině jsou sazby hypoték a ceny nemovitostí

Minulý rok byl ve znamení rekordů na trhu s hypotékami. Ještě na začátku roku se úrokové sazby pohybovaly těsně pod hranicí 2 %, na konci roku už atakovaly čtyřprocentní hranici – to je během jediného roku rozdíl celé dva procentní body. Podle finančních expertů letos sazby ještě porostou, podle některých dokonce k hodnotě 6 %.

„Bohužel u cen nemovitostí není žádný důvodný předpoklad, že by měly začít klesat. Hlavním důvodem, který je drží velmi vysoko, je pomalá výstavba vlivem byrokratické zátěže. Jsme ale svědky mírného poklesu poptávky nemovitostí mj. i kvůli zvyšujícím se úrokům u hypoték, a tak bychom se mohli letos dočkat stagnace cen. Budou to ale právě vysoké úrokové sazby na hypotéky, které budou mít vliv na očekávaný nárůst nájemního bydlení,“ vysvětluje Kindl z Domov Reality.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?